NeNonym

CO JE FIN.VÝHODNĚJŠÍ:přep­sat byt v os.vlast. na dědice ještě za života souč. vlastníka nebo počkat až na dědické řízení?

Moje maminka chce na mne přepsat její byt v osobním vlastnictví (a já jsem jedinný dědic), že prý je to výhodnější než pak platit pozůstalostní daň. Máte s tím někdo zkušenost?
Doplňuji:
No zůstavitel je snad maminka, ne? Alespoň dle definice z Wikipedie:

„Jako zůstavitel se označuje fyzická osoba, jejíž práva a závazky přejdou její smrtí na její dědice…“.

Domníváme se s maminkou, že veškeré poplatky spojené s převodem bytu do mého vlastnictví JEŠTĚ ZA JEJÍHO ŽIVOTA (darovací smlouva a její ověření, vklad do KN, atp.) vyjdou LEVNĚJI, než poplatky notářům spojené s dědickým řízením (apod. …) PO JEJÍ SMRTI.

Dle toho, co napsalo OCKO, by tomu tak skutečně mělo být…

Přemýšlím „nahlas“:
Co může stát ověření Darovací Smlouvy na poště? Určitě tak v řádu (max.) stokorun. Vklad do KN píšete, že 1000,– Kč. A to by tedy mělo být asi vše, ne…?

Avšak v DĚDICKÉM řízení, pokud vím, je to JEN PRO NOTÁŘE (ze zákona) 2% z ceny nemovitosti „obvyklé“. Už to by bylo – cca 40.000Kč. Plus poplatek pro znalce za stanovení odhadu „ceny obvyklé“, atd., atd. …

Uvažuji správně?

Nejlepší odpověď
anonym

Je otázkou, ve které jste pozici.
Pokud jste zůstavitel, tak je pro Vás jednodušší nechat to plavat a ať se vše vyřeší v rámci dědické pozůstalosti. Do té spadne i nemovitost a o její hodnotu bude mít notář vyšší poplatek. Navíc je zde otázka, zda náš nenasytný stát nakonec i pro dědice v řadě přímé daň nezavede.
Pokud chcete řešit vše co nejekonomičtěji, tak je rozumné nemovitost darovat ještě za života majitele, ale v každém případě je nutné stanovist si k ní věcné břemeno užívání, pokud v ní chcete i nadále bydlet. Nevěřte slibům a nenechte se opít rohlíkem. Pokud se jedná o majetek, dokáží se mile tvářit i největší „zlatokopové“.
Zde stačí napsat darovací smlouvu a nechat ji ověřit (pošta, matrika, notář). Potom už jenom zavkladovat na katastru nemovitostí. Zde to bude stát poplatek 1000,– Kč, ale nebude se platit ani daň z převodu nemovitostí, ani daň darovací pokud se jedná o dědice v I. nebo II. skupině příbuzenské linie.
Doplňuji:
Platí, co jsem napsala. Je výhodnější převést byt formou daru. Jste příbuzný v I. skupině, takže dar je od daně osvobozen. Stačí si na počítači najít vzor „Darovací smlouvy“.
Potom už postupujte podle dříve uvedené rady: smlouvu podepsat před notářem, či úředníkem a vložit do KN.
Nebudete-li si vědět rady se smlouvou, napište mi do interní pošty.

Další odpovědi
marci1

Jelikož jste jako potomek neopomenutelný dědic a Vaše maminka si přeje, aby jste byl dědicem, o své dědictví nepřijdete a pozůstalostní daň se v tomto případě (přímý neopomenutelný dědic ) neplatí.
Doplňuji:
Dědické řízení u notáře musí proběhnout v každém případě ( v případě úmrtí kohokoliv ). V případě, že kdokoliv zemře, obdrží jeho potomci předvolání od notáře, s tím, aby se v uvedenou dobu dostavili k jednání o dědictví. I v tom případě, že maminka převede byt na Vás. Musely by se dořešit i jiné věci kolem zemřelého : zůstatky na bankovních účtech, zařízení bytu,nájemné, , vratky za energie, pojistky, různá spoření, výplata důchodu, případné půjčky apod.

tekumseh

Vaše úvaha je zcela správná, o tom, že je výhodnější nemovitost nabýt jako dar, než ji zdědit, není pochyb. Pokud zvládnete sepsat darovací smlouvu sami, bude vás to stát jen poplatky za ověření podpisů na smlouvě (2 × 30Kč – ověřené podpisy stačí pouze na jedné ze smluv) a poplatek za vklad do KN (1000Kč). K návrhu na vklad vlastnického práva k nemovitosti do KN přiložíte celkem 4 paré darovací smlouvy (počet účastníků + 2). Na návrh na vklad existuje formulář, na návrhu memusejí být podpisy ověřené a podat jej může kdokoliv na podatelně KN nebo můžete zaslat poštou a poplatek zaplatit bankovním převodem.

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/darova­ci-dan/250474-darovani-versus-dedictvi-jak-vyhodneji-prenechat-nemovitost-prehled-a-kalkulacky

Hykam

Finančné výhodnější je darovat nemovitost ještě za života, při dědictví si notář bere poplatky dle hodnoty dědictví, u darování pouze za sepsání smlouvy.

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/301016-darovat-nemovitost-potomkum-jeste-za-zivota-je-vyhodnejsi-nez-dedictvi.html

Richie

Nevím jestli je ten zákon už v platnosti ani nevím který to přesně upravuje. Ale měla by být změna, že darování bude bez daně, na rozdíl od dědictví. Chtělo by se to optat právníka, tan by Vám přesně řekl co a jak.

damaskus

Peníze je jedna věc a klidné stáří druhá věc.Já bych osobně za života nic nepřepisoval.Byt pokud tam budete napsána Vy jako majitelka a dostala by jste se do finančních problémů tak maminka může přijít o bydlení-věcné břemeno toho moc neřeší.

anonym

Ověření podpisu na poště stálo ještě před půlrokem 30,– Kč za jednu stranu textu. Takže to ta stokoruna nebude ani dnes. Vklad na KN je ta tisícovka a pokud si zvládnete napsat smlouvu sami, tak jiné náklady za života maminky mít s převodem nebudete. Není třeba do toho za každou cenu zainteresovat právníky, ale je třeba ošetřit smlouvu skutečně tak, aby byly obě strany spokojené.
Pokud chcete mít jistotu, že postupujete správně, tak si třeba domluvte konzultaci s právníkem. Nemělo by to zabrat víc jak čtvrthodinu a určitě by to nestálo více než pětistovku.
Budete-li něco ještě potřebovat, tak mi napište do interní pošty.
Přeji, aby Vám vše dobře dopadlo.

anonym

Ještě to jednou shrnu:
z pozice matky by bylo jednodušší nestarat se, protože takto by placení ji osobně nezatěžovalo vůbec. Čili byt mi „spadl“ do pozůstalosti, nastoupil by notář, zpracoval by se znaleclý posudek na byt a platilo by se kde co. Neplatila by se daň dědická (zatím).

Pokud půjde o přepis bytu formou daru Vám – čili osobě blízké v 1. linii, tak nejspíše budete hradit ověření podpisů na smlouvě a vklad kdo KN Vy, ale to jsou jediné náklady, které Vám z titulu darování bytu vzniknou. Rozhodně tato varianta pro Vás bude mnohem úspornější.