irij

Co je DURERUV ČTVEREC?

Doplňuji:
Víte,že důležité je v tomto čtverci číslo 34?

Nejlepší odpověď
hanulka11

http://www.fler­.cz/blog/magic­ke-ctverce-osobni-jantry-0

Jak se Dürer k magickým čtvercům dostal a ke čtverci na obraze zejména? I
o tom existuje řada teorií, mnohdy velmi podivných a fantaskních. Skutečné
vysvětlení je však pravděpodobně velmi prosté.
Dürer hodně cestoval a dlouhou dobu strávil v Itálii. Je dobře známo, že se
o matematiku, zejména o geometrii intenzívně zajímal, především v souvislosti
se studiem perspektivy. Je více než pravděpodobné, že se v Itálii seznámil
s Pacioliho prací, o níž jsme se již zmiňovali. Čtverec z obrazu je totiž
v Pacioliho práci uveden. Že magické čtverce Dürera zaujaly, není překvapivé;
že ho nutně zaujal, resp. Že právě uvedený čtverec později použil, je přitom
téměř samozřejmé. Když si čtverec prohlédneme pozorněji (viz obr. 23zaujmou nás čísla ve spodním řádku uprostřed. V r. 1514 totiž zemřela Dürerova
matka a pravděpodobně v témže roce rytina i vznikla. Symbolika tohoto
magického čtverce se tedy přímo nabízela.
Uveďme na závěr ještě alespoň jeden ze soudobých příkladů.
Je pravděpodobné, že některý z čtenářů stál před objektem, jehož část je na.....

http://bart.mat­h.muni.cz/~fuchs/E­fuchs/histori­e_pdf/mactv.pdf

Další odpovědi
anonym

Našel jsem tento odkaz.

Zdroj: www.zsrokytni­ce.cz/mat/zaji­mavosti/durer­.pps