dal7

Co je drama za literární formu?

Pokud vím, tak druhy jsou lyrika, epika a drama. Formy jsou poezie a próza, kam tedy zapadá drama?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že v rámci teorie literatury existují literání druhy a literární žánry

Někdy se pojmy zaměňují, záleží na autorech.

  1. 1. Literární druh = rozdělení literatury podle ustálených způsobů tvorby – tematická, stylistická a kompoziční kritéria – jde o obecné pojmy.
  1. lyrika – převažují city, prožitky, vztah k přírodě, vlasti, vyznání lásky atd.
  2. epika – především děe, příběhy
  3. drama – liší se od prvních dvou zpravida tím, že je určené k předvádění na jevišti – jakýsí literární scénař, východisko pro jevištní realizaci. . je otevřenější než první dva žánry. Jeho znakem je dialog a monolog,

2. Literární žánry – skupiny děl, které mají společné znaky odpovídají druhu – konkrétní pojmy

  1. lyrické – např. píseň, elegie – zpravidla poezie
  2. epické – pohádka, povídka, román aj. – zpravidla próza
  3. dramatické – tragédie, komedie (veselohra, groteska aj.), činohra, melodram, drama v užším slova smyslu.
  4. lyricko-epické – balada, romance – zpravidla poezie

--

  1. V poslední době se více používá členění žánru (druhu na výrazovou formu místo pouhé definice 1 – co je znakem či výrazem lyriky, epiky a dramatu..

Lyrika je totiž výrazem poezie i prózy, stejně tak je epika v próze, ale i v poezii. Lyriko-epika – poezie, al i próza. Znakem dramatu je předvádění na jevišti, drama může být lyrické i epické.

Výrazová forma

  1. próza – řeč nevázaná
  2. poezie – řeč vázaná
  3. drama – řeč vázaná i nevázaná, dialog, monolog, předvádění na jeviště.

Poezie a próza stojí mimo žánrové a druhové členění, jde jen o formální výstavbu textu.
--

Je třeba si ujasnit, že existuje určitá hierarchie pojmů.

Přečtěte si ještě jedno vysvětlení dramatu z jiného pohledu, snad si pak rozdíl uvědomíte.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-divadelni-hrou-a-dramatem-v-literature

Další odpovědi
Kulpix

Není to lit. forma, ale lit. druh.
Drama je literární druh.