Wortygen

Co je dobré na soutředění se na učení,jak nejlépe se učit.

Nejlepší odpověď
Bedy

Obecně efektivita učení může být ovlivněna několika faktory – pominu-li ty vrozené jako motivace nebo tělesný stav, tak efektivitu učení ovlivňuje

  • opakování – 2×-3× maximálně
  • denní doba – nejlepší je se učit ráno a večer
  • místo – není nad to se učit doma, třeba ve vaně, v pokojíčku, eventuelně i na záchodě. Obývák nebo balkón či sklep nejsou vhodné prostory.
  • hluk – v místnosit by mělo být ticho nebo maximálně nějaká tichá hudba, ale nesmí to být naše oblíbena kapela apod. – prostě něco neutrálního nebo případně nějaká meditativní hudba
  • teplota – ideální je 20–22°C, při větším teple rychleji nastává únava
  • vzduch – ideální je vyvětrat – intenzivně větrat – tedy udělat na minutku/dvě průvan a ne vyklopit ventilačku
  • osvětlení – nemělo by být příliš jasné a prudké
  • jídlo – lehce se najíst – ale ne zas moc, protože se hodně energie spotřebuje na trávení

Při krátkodobém učení (tak do 30 minut) – takovéto pravidelné z hodiny na hodinu není potřeba pauza, ale při učení na nějaký větší test, zkoušku apod. je dobrá pauza každých 30 minut, která by neměla být delší než 3 minuty – při delší pauze totiž vypadne mozek z koncentrace.

Po nějakých 2 hodinách udělejte pauzu 20–30 minut, třeba si běžte udělat čaj nebo vyneste smetí apod.
Ono po dvou hodinách klesá soustředěnost.

Nu a jak se soustředit? Zkuste si vzít učebnici nebo jakoukoliv knihu a přečtěte si ji mimořádně pomalu dva řádky (2 sekundy na slabiku). Mozek se bude asi bránit, ale pokud to zvládnete, tak se uklidní.

Nebo si vyberte na stěně libovolný bod a 1–2 minuty se na něj soustřeďte, pak zavřte oči a měl byste být zkoncentrovaný.
Eventuelně si sedněte ke stolu a dejte ruce v pěst a velmi pomalililinku narovnávejte prsty – jeden prst 25–30sekund. Nejdřív jednu, pak druhou ruku.
Nezapomeńte se dívat na prsty!

Není dobré se před testem učit najednou, ale rozložit si to. Důležité věci podtrváhejte – klidně dvěma barvama – vemte si třeba svítivou žlutou a k tomu pak třeba fialovou nebo nějakou tmavší. To nedůležité nebude zvýrazněno, to méně důležité se zvýrazní žlutě a to nejdůležitější se vezme tou druhou barvou.

Kdysi tajné služby jednoho státu své angenty školily ve spánku. Prostě usnuli a po 15 minutách jim do uší na 3–10 minut pouštěli nějaký nahraný text. Během spánku je člověk v alfahladině, a tak se mozek dá „vymýt“ – toho zneužívají sekty, které člověka do té alfa fáze „přeladí“ meditativní hudbou a uměním onoho vůdce vykládat.

Jinak vše je individuální, ale tak snad něco by mohlo být ku pomoci.

Další odpovědi
M.

Tohle je opravdu individuální. Někomu stačí si to číst, někdo si to čte nahlas, někdo si píše zápisky, někdo si to značí barevně, blablabla.. Záleží jen na tobě, zkoušej a uvidíš, co ti bude vyhovovat nejvíce, určitě na něco příjdeš! :)

Mně tedy často nejvíce pomůže si něco napsat mimo. :)

marci1

Ticho a pohoda.