cahoun116

Je správně tvar charakterizovÁNA, nebo charakterizovANÁ?

co je správně?
charakterizovÁNA X charakterizovANÁ

Nejlepší odpověď
annas

Mohou se užít oba tvary, i když dnes už je běžnější tvar s „á“, tedy dlouhý. Jak uvádějí PČP, v každém případě je tvar „charakterizovaná“ plně spisovný.

Krátký tvar má charakter knižní.

Je však malý významový rozdíl mezi krátkými a dlouhými tvary – dívka je charakterizována jako … – vyjadřuje stav přechodný. . Dívka je charakterizovaná jako … když uvádím její stálou vlastnost.
Ale někdy to z kontextu nelze rozlišit., takže dáme přednost tvaru dlouhému.