co je diakritika?

Nejlepší odpověď
panenka

Diakritika je pojem pro označení háčkovaných a čárkovaných písmenek. Například ěščřž, ale i ýáíéůó apod. … Slovo diakritika se používá ve dvou mluvnických rodech.

Zdroj: http://www.jak­psatweb.cz/en­c/diakritika.html

Další odpovědi
led

Diakritické znamienka (z gr. διακρητικός diakritikós, rozlišujúci) alebo rozlišovacie znamienka, diakritické značky, rozlišovacie značky, ľudovo diakritika, sú zvláštne znamienka, ktoré sa píšu v okolí písmena (nad, pod, alebo vedľa), a ktoré menia jeho výslovnosť alebo spĺňajú inú rozlišovaciu funkciu.

Okrem zmeny výslovnosti písmena môže diakritické znamienko meniť výslovnosť celého slova, vyznačovať tón reči, rozlišovať homonymá, upozorňovať na skratky a číslovky.

Nie každá značka v okolí písmena je diakritickým znamienkom, napr. bodka v písmenách i a j je neoddeliteľnou súčasťou znaku.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Di­akritick%C3%A9_zna­mienko

quentos

diakritika není „označení háčkovaných a čárkovaných písmenek“ , ale pouze těchto ZNAMÉNEK nad nimi (jak už napsala Led).