Avatar uživatele
terkakik

co je činohra ??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 3470 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Určitě jste si říkali ve školy, že činohra je druh dramatu, je určená k předvádění na jevišti, mísí se v ní prvky komické i tragické, zpracovává zpravidla výjevy z obyčejného života.

Líší se od opery či operety, že se v ní nezpívá, většinou herci užívají prózu.
Doplňuji:
Činohra kromě druhu dramatu je také název pro drama v užším slova smyslu = dramatické dílo, které v sobě slučuje prvky tragédie i komedie, jak jsem napsala atd. .

Druhy činohry = dramatu např. .

drama ze života, dramatická báchorka, náboženské drama, měšťanské drama, filosofické drama, utopické drama, absurdní drama atd.

Činohra se dá brát jako pojem literární vědy – to jsem napsala – bere se ve škole..

Nebo obecně jako speciální literární druh, v němž hraje rozhodující úloh herec, který musí pochopit situaci a správně ji interpretovat a předvádět divákům.
Hrají herci = činoherci, někdy se celý soubor přeneseně nazývá činohra, stejně jako budova, kde se převážně hrají činohry. .

Jinak diskuse

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?terkakik Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Divadelní hra, v níž se hovoří (tedy ponejvíce nezpívá, nejde o operetu či operu či muzikál; ani nejde o pantomimu) a obvykle netančí (nejde o balet).
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Činohra – divadelná inscenácia založená na hovorenom slove, môže byť monodráma – založená na monológu jedného herca
dialógy – založená na textoch viacerých postáv
moderná činohra môže využívať i tanečné, spevácke a hudobné prvky.

javisko
ako hrací priestor, nemusí byť len akási konštrukcia s plochou, po ktorej sa pohybujú herci, môže to byť akýkoľvek priestor – otvorená, či uzavretá plocha -, ktorý herci využijú pre inscenáciu, napríklad lúka, chodník, balkón, schody…
jediná podmienka je dobrá viditeľnosť na účinkujúcich

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Buď je to : 1. divadelní hra, drama
nebo : 2. divadelní soubor.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ci­nohra

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Trochu skoro uzavretá otázka…

před 3469 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad led. Záměrně jsem napsala, že charakteristiku dramatu probírali ve škole.. To, že se užívá monolog či dialog by měla vědět, protože navazuji na učivo literární teorie. Jinak základní charakteristiku jsem zmínila.

Činohra se v literatuře uvádí jen jako forma dramatu – vedle tragédie a komedie, protože dnes činohra = drama v užším slova smyslu.

Divadelní hra je pojem, který nepatří do literární vědy. Ale drama se předvádí na jevišti jako divadelní hra.

před 3469 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek