sido

Co je Blu-ray?

Prosím o vysvětlení termínu Blu-ray a co to vlastně je?

Nejlepší odpověď
Dandi

Blue ray je modrý laser. O technologii bylo napsáno toto:

Blu-ray disk patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony, podílí se na ní také např. firma Philips. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení.
Na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720×576 bodů ve standardu PAL, resp. 720×480 bodů ve standardu NTSC, avšak na Blu-ray mohou být jednotlivé snímky filmu uloženy buď v rozlišení 1280×720 bodů nebo 1920×1080 bodů, standardy PAL a NTSC už zde nefigurují. Tyto video módy se označují jako 720p a 1080i/p. Rozlišení se označuje jako HD (high definition)

Zatímco na DVD je standardem pětikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí kanálů až sedm (7.1), umožňuje použití bezeztrátového formátu PCM a také speciálně pro účely Blu-ray vylepšených kompresních formátů Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD a DTS-HD. Pro sedmikanálový zvuk a zejména plné využití Dolby TrueHD a DTS-HD je zapotřebí samozřejmě i příslušně vybavený receiver a sada reproduktorů…

Blu-ray filmy dále disponují interaktivní technologií BD-J (BD-Java), založenou na jazyce Java, známém z osobních počítačů a mobilních telefonů. Pomocí programového kódu, který se zpracovává přímo v přehrávači, jsou realizovaná například ovládací menu titulu, interaktivní rozhovory, hry a kvízy, které ovšem mohou být oproti pseudohrám známým z DVD podstatně sofistikovanější – skutečně se jedná o programy v jazyce Java se všemi výhodami a nevýhodami.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Blu-ray

Další odpovědi
alenka901

Jádrem technologie Blu-ray je modrý laser, který má kratší vlnovou délku než ten červený, užívaný u běžných DVD. Umožňuje ukládat data na discích ve větší hustotě, a tím i ve větším rozlišení. Nabízí tak ostřejší a jasnější obraz i zvuk než dosavadní technologie, vyšší kapacitu disků, a to až pětkrát více obrazových detailů než běžný disk DVD, a plně prostorový zvuk.

Attack-design

jedná se o novinku, malý blue-ray disc – ,malé cd nebo dvd s velkou kapacitou až 15× násobek obyč, dvd