Co je antropický princip?

Mám si něco zjistit o antropickým principu a zatím v tom mám chaos. Vysvětlí mi to někdo jednoduše?

Odpovědi
Olaf

Verzí antropického principu je opravdu hodně, dělí se hlavně na „slabý“ a „silný“. Jednoduše řečeno: antropický princip (v kosmologii) říká, že vesmír je v takovém stavu a s takovými vlastnostmi, aby umožňoval existenci života, nás. Jde o to, že fyzikální, chemické a kosmologické parametry se zdají být tak skvěle vyladěné, jako by byly vyladěné záměrně. 😉 Pokud ale připustíme existenci více vesmírů (což v teorii věčné inflace je nevyhnutelné), parametry v tom našem jsou takové, že existujeme my, což nás fascinuje. Ostatní vesmíry mají jiné parametry, které život neumožňují. Pak se není co divit, že takové parametry pozorujeme. Je to takové tautologické povídání. 😉