helcaify1

Co dělat se rvavým psem?

Mám krásnou sedmiletou německou dogu, kterou jsem si vzala v červenci od pána přes inzerát. Tvrdil,že pes je naučený na základní povely a je hodná. Pár povelů opravdu umí ale problém je jiný. Začala být venku ostrá na psy. Vidí psa, vystartuje po něm a chce ho zabít. Vůbec nevím co to s ní je. Před vánoci to začalo a ted' už s ní nemohu ani na ulici. Chodí jen na zahradu se vyvenčit a proběhnou. Ven ji nemohu vzít. Mám doma dalšího psa a jiná zvířata, kterým nic neudělá a dokonce si s nimi hraje. Nedávno při procházce vystartovala po psovi až si urvala košík,který ji spadl a psa rdousila. Pán ji srazil k zemi a já se mu šla druhý den s bonboniérou omluvit. Mám strach, že jednoho dne opravdu někoho zabije..Co s tím?
Doplňuji:
Poslouchá na povely i venku. Ale jakmile zahlédne psa jsou nám povely naprosto k ničemu..

Nejlepší odpověď
anonym

Sedmiletá doga je již starší dáma, která po tom, co se „rozkoukala“ v novém prostředí se pravděpodobně vrátila ke svým starým zvyklostem. Člověk, který ti ji daroval by pravděpodobně věděl nejlépe jak se fena po celý svůj dosavadní život chovala a možná i to je jeden z důvodů, proč se jí pán zbavil. Pravdu ti asi neřekne.
Se psem jejího věku toho moc nenaděláš. Můžeš se jít poradit na cvičák, ale pravděpodobně dojdete k závěru, že „starého psa novým koukům nenaučíš“ a tam kde byla zanedbána socializace a výchova v útlém věku, tam je těžké v pokročilé dospělosti na kraji stáří projevy dominantního chování úplně odstranit. Pokud jsem to správně z popisu situace pochopila, tak fena běhá na procházce navolno
ale v náhubku a pokud je navolno a vyskytne se nějaký rušivý moment, fena neuposlechne žádné povely. Někdy se stává, že právě nasazením náhubku a připnutí vodítka dochází ke spuštění tzv.ritualizované agrese. Fenu bych na vycházkách nepouštěla z vodítka, pokud má možnost vyběhat se na zahradě, nebude jí volný pohyb chybět. Ostatně doga v jejím věku nepotřebuje mnoho rychlého pohybu, pohybuje se spíše krokem a klusem. Pouze v místech kde není předpoklad, že někoho potkáte ji zkus pustit, ale nejlépe v takovém prostředí, kde je daleko vidět abys případné „riziko“ zahlédla dříve než fena a stačila ji odvolat.
V takovém prostředí s fenou upevňuj přivolání i mimo dobu, kdy se někdo blíží.
V každém případě bych to celé konzultovala s bývalým majitelem. Může být, že bude tvrdit, že jemu fena nic takového nedělala, ale třeba ti něco prozradí. Takový pes má za sebou 3/4života a mnoho prožitého, nevíš jaké zážitky má
za sebou a co všechno její chování ovlivnilo.

Další odpovědi
kropitko

Píšeš, že začala, tzn. že před tím, když jste šli na procházku, tak to nedělala, tzn. že se muselo něco stát, něco změnilo, něco je prostě jinak. Pokud přijdeš na to, co je jinak, tak máš vyhráno, pokud ji ale třeba napadl nějaký jiný pes při procházce, tak to bude problém, jelikož dá práci ji přesvědčit, že ne každý pes je zlý. No a tou změnou může být cokoliv, mně to začal pes dělat když jsem otěhotněla, tak útočil na každého psa,,, když jsem porodila tak ho to přešlo a už to nedělá

Drap

Co nejrychleji odnaučit. Problém zřejmě vznikl již v mládí, kdy pes nebyl dostatečně asociován. Je potřeba co nejčastěji chodit mezi psy, na škrťák a při sebemenším náznaku agrese vyvěsit.A velmi důrazně a důsledně stále opakovat. S takto starým psem to nejde zrovna snadno, ale jiné řešení neni, pokud se chci vyvarovat následným problémům. Pes se musí naučit, že povel je přednější než cizí pes.

Naggi

Vyhledejte zkušeného kynologa, ten vám poradí. Fenka z vás nemá dostatečný respekt, což se však dá napravit. Psi jsou hodně citliví na vnímavost dominance, když se začne sám považovat za vůdce smečky, je to špatné. Doporučení jsou například najdříve sám večeřet (nedávat zbytky od stolu!), a pak dát žrádlo psovi. Je to pro něj znamení vaší nadřazenosti. Takovýchto rad je spoustu, zkušený kynolog vám určitě poradí. Měla jsem v péči jednou agresivního psa, byl to ridgeback a bohužel se nedalo nic jiného dělat, než mu pořídit elektrický obojek. Byl na ovládání a pokaždé, když takto vystartoval dostal ránu. Nebyla velká, to samozřejmě ne, ale příjemná také ne. Za 14 dní pochopil, že po vystartování následuje trest a odnaučil se to dělat. Po dvou měsících jsem obojek (který jsem už po 14 dnech nemusela používat) sundala, chování se už nezměnilo a doteď je v pořádku. Obojek jsem koupila v USA.

terry

Zkusila bych nějaký cvičák v okolí. Pokud máš na nějaký dobré reference, jen líp.
Psi jsou velmi intuitivní a někteří vyžadují respekt více než ostatní. Není to o tom, aby se pes bál. Svého pána musí respektovat.

jiriii

Na to je dobrý psycholog zvířat. http://www.zvireci-psycholog.cz/?ut­m_source=sklik&ut­m_medium=cpc&ut­m_content=pre­vychova_psa&ut­m_campaign=psycho­log
Doplňuji:
http://ulozto­.cz/xtidsW8/zna­lec-psi-duse-ellie-a-jj-oscar-a-lola-avi