Co dělat při úrazu v práci?

Dobry den 9.8.2010 jsem utrpěl vážný úraz. Z podniku za mnou do nemocnice dorazil bezpečak a chtěl podepsat papíry že sem si vše zavinil sam. Ja se toho lekl a nic sem mu nepodepsal a on odešel s tím že mě budou z podniku kontaktovat. To se do posud nestalo. Na OSSZ mi uznali částečný invalidní duchod a že nemohu vykonávat prácí jakou sem vykonával, do měsíce my ukončí marodní. Jde mi oto jestli mam nárok na nějaké odškodné a jestli mě mohou propustit bez odstupného. Děkuji za odpovědi

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Bronzový

Záleží jak se to stalo,rozsah ůrazu a následků,atd.
Ale nejspíš to bude chtít právníka.

Zlatý

Podívejte se na toto:http://www.deraha.cz/…

Zlatý

Ještě že jste mu nic nepodepsal!
Nárok máte na obojí - viz zákony (v jiných odpovědích).

Pokročilý

Sice nevím o jaký úraz jde a zda jste opravdu nepochybyl. Zaměstnavatel je povinen v případě vzniku pracovního úrazu tento prošetřit, sepsat Záznam o úrazu a jeden výtisk musí předat poškozenému zaměstnanci. Samozřejmě, že máte právo, ale i povinnost spolupracovat na vyšetřování přičin vzniku úrazu. V Záznamu o úrazu musí být uvedeno, zda poškozený zaměstnanec porušil nějaké předpisy, či nikoliv.
Pokud jste neporušil žádné předpisy náleží Vám odškodnění v plné výši, pokud však bylo shledáno, že jste předpisy porušil, může se zaměstnavatel zčásti zprostit odpovědnosti a v tom případě by Vám náleželo odškodnění minimálně ve výši jedné třetiny. Pokud by bylo shledáno hrubé porušení (alkohol, drogy apod) potom se zaměstnavatel může zprostit odpovědnosti zcela a v tomto případě nedostanete nic. O náhradu škody žádejte zaměstnavatele, neboť tento je pojištěn proti odpovědnosti za pracovní úraz a odškodnění vyplácí pojišťovna.
Nechte si vše vysvětlit od zaměstnavatele, zejména výsledek šetření úrazu, žádejte záznam o úrazu s uvedením zda byly porušeny předpisy nebo ne. Podle toho se zařiďte a žádejte odškodnění. Pokud bude zaměstnavatel dělat problém nebo "mrtvého brouka" máte možnost se obrátit na příslušný inspektorát bezpečnosti práce nebo na právníka.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.