Genee

Co dělat při nedoručení obsílky o vzetí ŘP?

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.Mému příteli byl v r. 2008 naměřen alkohol v krvi,podstoupil jak dechovou zkoušku,tak i krevní test (zbytkový alkohol 0,21 promile)­.Doposud nepřišlo žádné vyrozumění o vzetí ŘP.Dozvěděl se o tom až při výměně,kdy mu úřednice zdělila,že je v červených číslech a ŘP mu odebrala.ŘP mu měl být údajně odebrán na 6 měsíců.Je nějaká promlčecí lhůta?Včera jsme se od známého dozvěděli,že pokud mu nedoručí obsílku do roka,tak je to promlčené.Jak to doopravdy je.Děkuji mockrát za odpověď.

Nejlepší odpověď
venkovan

Pokud zásilka nebyla do termínu uložení vyzvednuta, je považována za doručenou. Vidím jedinou šanci požadovat od úřadu doklad o odeslání vyrozumnění a potom se třeba dohadovat zda byla šance na vyzvednutí.

Zdroj: život.

Další odpovědi
standa

„Doposud nepřišlo žádné vyrozumění o vzetí ŘP“ -->
S: to je teoreticky možné ze dvou důvodů:

  1. roční lhůta pro vydání pravomocného rozhodnutí správního orgánu uplynula a přestupek je tak promlčen (což moc nesedí na úkon úřednice)
  2. písemnosti o správním řízení a následné rozhodnutí byly příteli doručovány, ale z různých důvodů si je nepřevzal…, v takovém případě nastala fikce doručení a správní řízení proběhlo bez přítomnosti obviněného.

Máte samozřejmě právo a nárok nahlédnout do vašeho spisu s touto kauzou a zjistit všechny podrobnosti.

„úřednice zdělila,že je v červených číslech a ŘP mu odebrala“ -->
S: tato úřednice by příteli měla sdělit na základě jakého ROZHODNUTÍ mu ŘP po více jak dvou letech odebrala.

„ŘP mu měl být údajně odebrán na 6 měsíců.Je nějaká promlčecí lhůta?“ -->
S: v tomto případě je to trochu jinak, protože trest zákazu činnosti sice již nastal v minulosti a nejspíš již uplynul, ale přítel se dopustil dalšího přestupku, a to ´neodevzdání ŘP´ (je jedno, že o tom nevěděl)…, tento přestupek mohl být řešen taky v nepřítomnosti.

Je zde ale ještě jedna věc, a to teoretická možnost obvinění z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí v případě, že bude nějak prokázáno, že přítel řídil i po nabytí právní moci trestu zákazu řízení (je jedno, že o tom nevěděl).

Takže doporučuji začít návštěvou na úřadě a zde se podrobně seznámit s celým spisem.

„Včera jsme se od známého dozvěděli,že pokud mu nedoručí obsílku do roka,tak je to promlčené“ -->
S: tak tento názor je správný tak z polovičky, protože přestupek je promlčený pouze v případě, že do roka nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí příslušného správního orgánu…, ale pouhé nepževzetí obsílky není důvodem pro promlčení.

Genee

Děkuji za odpověď,ještě bych chtěla dodat,že nám ani žádná obsílka do schránky doručena nebyla.