AlfaKolibřík

Co dělat když se s Vámi utrhne lavina?

Dejme tomu když jedu na snowboardu?

Nejlepší odpověď
Nazdar Bazar

A teď ten nejhorší okamžik: co dělat, když se lavina už blíží. Odhoďte lyže, baťoh a není-li poblíž balvan či dům, za kterým byste se mohli aspoň trochu schovat, posaďte se k bílé záplavě zády. V okamžiku, kdy vás strhne, začněte „plavat“ jakoby znak, máte větší šanci udržet se blízko povrchu.

Když se lavina zklidňuje, snažte se vytvořit si vzduchový vak před obličejem. Šetřte ale sílu do chvíle, kdy lavina ztratí sílu. Zjistěte, kde je „dole“ a „nahoře“ – třeba pomocí slin.

Potom se, pokud to jde, snažte pomalu prohrabávat ven, neboť sníh se začne sesedat a mrznout. Pokud je člověk zavalen sypkým sněhem, může se znovu pokusit o plavání.

Především ale musí spoléhat na záchranu zvenčí; může ji přivolat i mobilem, pokud jej má u sebe.

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/jak-se-ubranit-lavine-byt-hodne-daleko-d83-/lyze.aspx?c=A021227­_131948_ig_zi­ma_tom

Další odpovědi
Lamalam

Pokusit se tomu ujet, když to nestíháš, tak odepnout prkno a zahodit ho co nejdál, stočit se do klubíčka a zády k lavině čekat na náraz. Když to přijde, tak se doporučuje rukama a nohama jakoby plavat. Údajně by tě to mělo vynést výš. A pak jenom čekat a spoléhat na lavinový hlásič. Ale nedovedu si představit, že bych to vše, v klidu zvládla.

alcyon

ono se tu lehce o tom povida, co by clovek udelal, ale v tom okamziku nejedname na zaklade uvahy, ale na zaklade instinktu. Co muzeme udelat abychom snizili nebezpeci je urcite vyhybat se rizikovym oblastem a nosit v bunde lavinovou gps vysilacku, mobil + existujou ruzne doplnky, ktere nam mohou zvysit sance na preziti.

Velice pochybuju, ze by se clovek dokazal sam z laviny vyhrabat (az na vyjimecne stastne pripady). Nejlepsi ochrana je prevence a nelezt tam kam se nema a kdyz uz teda clovek musi byt v lavinove zone, tak by mel mit urcite znalosti, skoleni co v takove situaci delat. A pripadne jakou techniku mit u sebe.