LuK4S3k CZ

Co dělat když se PC po roku používání začne sekat ?

Mě se neseká ale jen mě zajímá co dělat protože už jsem o tom několikrát slyšel.

Nejlepší odpověď
Bedy

odpomass: Jen ne tyhle zázračné programy jako Advanced Systemcare, Ashampoo WinOptimizer, SpeedUP My PC, apod, prosím… Ty dokážou napáchat víc škody, jak užitku.

Záleží, co tam je za operační systém. Pokud tam je nějaká linuxová distribuce, tak tam není potřeba

  • pravidelně defragmentovat disk, protože používá souborový systém, který fragmentací prakticky netrpí (ext4)
  • pravidelně čistit registr, protože žádný registr tam není
  • a vlastně ani není potřeba tak často čistit disk (s vyjímkou cache prohlížeče – tam je dobré občas to vyčistit)
  • není potřeba mít antivirový program, jedná-li se o domácí počítač a nepoužívá se rozšíření Wine

Pokud tam je Windows, tak je důležité samozřejmě udržovat ten systém v kondici. Následující vysvětlení bude zjednodušené a pro laiky.
Ono jak se pracuje s diskem ve Windows, jak se tam něco maže, zapisuje (kopíruje, přesouvá), tak tam vznikají fragmenty souborů. Disk není jedna velká plocha, ale je to spousta malých „chlívečků“ – a do jednoho takového chlívečku se vejdou 4kB. Takže máte-li soubor o vleikosti 14kB, tak obsadíte 4 chlívečky. Jenže je volný třeba chlíveček č.1554; 1555 a najednou je volný až 2846. a pak až třeba 10528. Proč? Jak se maže, přesoiuvá a tak dále, tak se chlívečky uvolňují.
Když je ten soubor takhle daleko od sebe, tak samozřejmě jeho čtení je malinko pomalejší.
A ta defragmentace to srovná k sobě. Ale jak jsem psal – je to hodně zjednodušené vysvětlení.

No a samozřejmě jak se používá internet, tak se stahují různé dočasné soubory, když se instaluje a odinstalovává, zůstanou tam různé zbytečné soubory, v registru zůstane řada neplatných záznamů, které pak akorát lehce brzdí systém – to si můžete představit jako mrtvé nefunkční odkazy – kliknete a uvidíte 404 – nenalezeno. Takže se musíte vrátit a hledta jinde…

Podstatné je udržovat ten systém, ale s kvalitními bezpečnými nástroji – ne s těmi hrůzami, co sice najdou tisíce chyb, lidi se řeknou – „Ježiš tam byl bordel, tam bylo chyb, no ještě že ten program mám“, ale to je spíš takové placebo a k tomu ještě často smazané věci, které by se mazat neměly, které mohou narušit chod systému.

Takhle vyčištěných počítačů jsem dostal desítky a buď systém ani nenastartoval anebo se rozházely ikonky, vzhled nebo něco nešlo spustit…

Základ bych řekl, že je asi defragmentace disku, protože souborový systém NTFS šíleně trpí fragmentací.. Na defragmentaci disku je ve WIndows ve Startu program Defragmentace disku, ale lze použít třeba program Defraggler. Ke stažení z www.slunecnice­.cz/sw/defrag­gler
Doporučuji defragmentovat 1× za 14 dní anebo aspoň 1× za měsíc.

Pak je samozřejmě je dobré čistit registr a disk – na to doporučuji program CCleaner. Je bezpečný, není agresivní a není to žádné placebo (opravdu, dovoluji si použít tento termín).
Čistit disk lze i programem vyčištění disku, který je ve Windows už v základu, ale ten umí čistit jen disk, nikoliv však registr.
No a čistit disk a registr stačí tak jednou za 14 dní anebo po nějaké odinstalaci či instalaci programu. Vím, že řada lidí říká týden, jako proč ne, ale 14 dní bohatě stačí, eventuelně aspoň jednou za měsíc by se to trochu vyčistit mělo – aspoň ten disk.

Za sekáním může také stát různý malware – to jsou ty všelijaké viry, červi, trojani, exploity, adware, apod. Takže na místě je zabezpečení počítače – tedy mít nainstalovaný pravidelně aktualizovaný antivirový program.
Za zabezpečení domácího počítače nemusíte utrácet ani korunu – existují programy zdarma, které naprosto dostačující, protože v placených verzích jsou navíc různé nástroje či drobná vylepšení, které běžný domácí uživatel stejně nevyužije.

A samozřejmě se nesmí zapomenout na firewall – Windows mají vestavěný firewall. Jen ve Windows XP je takový dost omezený, tam doporučím v nastavení (Start-Ovládací panely-Brána firewall systému Windows) zaškrtnout možnost Nepovolovat vyjímky anebo tam ten seznam vyjímek vyčistit a nechat tam zaškrtnuté jen Nástorj Diagnostika sítě.
Zbytek odškrtat, zvlášť třeba u internetových prohlížečů (Internet Explorer, Firefox, Opera,…) a komunikačních programů (Skype, ICQ, apod.), tam je riziko nejvyšší, kdžy mají povolený vstup do Vašeho počítače (takové připojení většinou značí nějaký, řekněme, útok na Váš počítač).

A za zpomalením počítače taky stojí různé zbytečné programy – říká se jim bloatware. Jsou to obvykle „moje milované“ různé nástrojové lišty (tzv. toolbary) pro Internet Explorer, Firefox, aj., které dokážou dost brutálně zpomalit nejen ten prohlížeč, ale i celý počítač, protože obvykle běží na pozadí jejich služby a procesy.

Dále to mohou být různé programy od výrobců, které jsou prakticky k ničemu – koupíte si nový počítač/notebook a už je zakálený těmito programy, které buď jsou opravdu k ničmeu anebo mají časově omezenou funkčnost. Upravidla tam strkají zkušební verze placených antivirů či jiných programů.
Nebo si nainstalujete ovladače k nějakému zařízení (tiskárna, webkamera,apod.) a už se tam s tím spolu nainstaluje nějaká zbytečnost, která se stará o chod třeba té kamery a třeba přidává nějaké, řekněme, funkce – například že fotku z webkamery přidá parohy nebo deformuje obrázek, že vypadá jako ze zrcadla na Petříně.

A to je asi tka vše, třeba si ještě na něco vzpomenu 🙂
Doplňuji:
Kdokoliv bude mít pomalý, sekající se počítač a nebo chce se jen pro kontrolu přesvědčit, že má počíatč v pořádku, nechť zde na Odpovědi.cz založí dotaz, kde vloží výpis z progrmau Hijackthis.

Hijackthis stáhnete zde: http://source­forge.net/pro­jects/hjt/files/la­test/download
Program uložte na plochu, spusťte, klikněte na Do a system scan and save logfile. Po kontrole se vytvoří na ploše soubor hijackthis.log
Ten nahrajte na leteckaposta.cz nebo na jiné úložiště a odkaz vložte do toho nového dotazu. 🙂

Další odpovědi
odpomass

Chce to především čistit disk apod.
http://www.io­bit.com/advan­cedsystemcare­per.html

SonsyMite

Reinstalovat OS

Sůwa

Taky jsem chtěla dát nominaci, ale už mi to nejde. 🙂