Šárina13

Co dělat, když se můj pes bojí tmy?

spí se mnou v pokoji-malé plemeno
Doplňuji:

Drap

Odnaučit ho to. Chodit s ním do tmy a hrát si s ním. Později si zvykne i na delší noční vycházky a bát se zřejmě nebude.

…ona se bojí tmy jen v noci, když jdeme spát, zhasnu a ona se začne klepat apod.

Nejlepší odpověď
Protiva

Ne nadarmo se říká jaký pes, takový pán. Potom ustrašený pes je nezvladatelný a nebezpečný.

Další odpovědi
Damiana

Říkala jo?:-))
Ale vážně, mám také mrňavé plemeno (jorkšír), co se sem tam třese – to k nim nějak patří. Spí s tebou v posteli? Tak hladit, mazlit, až usne. Jestli spí sama, tak udělat teplejší pelíšek. Nebo zkus zhasnout a nechat rozsvíceno jen maličké noční světýlko, aby nebyla úplná tma – pak poznáš jestli je to fakt tou tmou nebo jen chladem nebo „třesem drahých psů:-)“. Moc mi nepřijde, že by se pes bál tmy (ale všechno je možné – do hlavy a do melounu nikdo nevidí:-)), spíš to šacuju na to, že je mu zima.
Já mám vyzkoušeno, že pesan usne dřív než já, najde si místo, kde se mu zrovna líbí a tam to zalomí. V úplné tmě bych spíš neusnula já…:-)

Drap

Odnaučit ho to. Chodit s ním do tmy a hrát si s ním. Později si zvykne i na delší noční vycházky a bát se zřejmě nebude.

Petunia

Predevším ho v tom strachu nepodporovat. Litování a mazalení tomu psovi jen potvrzuje to, že se bojí „správně“, že má proč. Čím víc psa mazlíme, konejšíme a litujeme, tím víc se pak bojí.

Mám sama zkušenost s odnaučováním strachu psa z dělobuchů a bouřky. Dokud jsem ho konejšila, zhoršovalo se to. Pes je v klidu, pokud je v klidu pán a dává mu to dostatečně najevo :)

Doporučuju tedy dělat jako by nic nebo si se psem začít hrát. Prostě ho nějak zaměstnat… Jen tak se to dá postupně odbourávat.

Pokud to ovšem není srnčí ratlik, ty se klepou pořád :))

Šutrák

rozhodně je nesmysl rada o mazlení a hlazení, dokud neusne..!!! Tímto chováním psa vlastně chválíš. V tomto případě ho chválíš za to, že se bojí, čímž jeho strach prohlubuješ. V pořádku je odpověď a rada, hovořící o zvykání. Vycházka začínající před soumrakem a končící po setmění, s minimálním využitím osvětlení. Situaci nijak nezdůrazňovat, chválením, mazlením, ale ani okřikováním nebo trestem. Pes musí pochopit, že jde o normální situaci. Totéž platí i o strachu např. z veteriny, z ohňostrojů, z eskalátorů, z čehokoli.. ..pomůže jen a jen navození přirozenosti a pozvolného zvykání.
Doplňuji:
..sorry, přehlídnul jsem odpověď Petúnie a napsal jinými slovy totéž… 🙂

Šárina13

Protiva: jak jste to myslel?
…Zimou to asi nebude, nijak chladno tam nemám.
Ostatním děkuju za radu, je to cotton de tulear…