HOMER

Co dělat, když mi Pohoda účtuje DPH na 343, přestože jsem v nast. zvolil neplátce?

Na cvičeních z Účetnictví nás „hodili do vody“ a máme sami účtovat v Pohodě. V nastavení jsem na začátku semestru zvolil neplátce DPH po celé účetní období. Když došlo na faktury, tak jsem všechny položky faktury(nevím co mě to napadlo) vypisoval zvlášť, přestože šly většinou na stejný nákladový účet a vše jsem navíc zadal jako cenu bez DPH + sazbu. Nenapadlo by mně, že mi pohoda jako neplátci otevře účet 343, ale stalo se. Faktury jsou dávno zlikvidované a zbývají poslední 2 cvičení, kde máme cituji: „ručně sestavit účetní výkazy“. Ještě nevím co to znamená, ale asi nebudu mít čas dělat znova asi 7 faktur, proto mě napadlo to interními doklady přeúčtovat na účty, na které to patří. Chci se zeptat, jestli je to přijatelný postup, jestli to nejde udělat ještě nějak jinak a dotřetice, zda nevíte proč k tomu došlo, když jsem jako neplátce neměl mít účet 343 vůbec použitý. Děkuji..:)
(PS: Zdá se že pořízení DM se naštěstí zaúčtovalo na správný účet, takže mám tak trochu štěstí v neštěstí)
Doplňuji:
Díky, no myslím že jsem čekal, že v tom programu asi bude údaj o tom, kolik DPH jsem zaplatil, byť si ho neupatním. Kdyby tam nic podobného nebylo, a byl jsem neplátce, tak nebyl důvod, aby se mi tam to DPH vůbec ukazovalo k vyplnění..

Odpovědi
mosoj

Program je tak chytrý jak chtří byli ti co ho psali.
V tomto případě byli podle mně chytří, protože jakmile program zaznamenal položku DPH, založil účet aby to měl kam dát !! Takže v podstatě se snažil napravit Tvoji chybu. Kopnout tě nemohl nemá nohy .
V životě budeš opravovat víc než 7 faktur !!!!!! To přeúčtování interními doklady lze akceptovat. Jinak težko radit když ještě neznáš to co budeš dělat.

Dospěl jsi ale k důležitému poznatku. Sebelepší a sebedražší účetnický program je ti houby platný pokud nebudeš znát účtovat !!! To je ale poznatek k nezaplacení.

Jose1f

Neznám „Pohodu“, ani netuším, jaké bylo zadání na vašich cvičeních z účetnictví. Přesto navrhuji, zkontroluj, jestli v předcházejících nejvýše dvanácti po sobě jdoucích měsících nebyl součet částek (=úplat za zdanitelná plnění), které jsi fakturoval, větší než 1.000.000.- Kč. Kdyby to byla pravda, tak by ses stal plátcem DPH, musel by ses registrovat a „Pohoda“ by byla vynikající program, který myslí na všechno.

HOMER

Mám tam méně :D