barborap

Co dělat když mám živnostenský list a neodnikám na něj…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Kvůli slíbeneé práci jsem si založila ŽL na volnou činnost. Slíbená práce ale nevyšla a já se proto nahlásila na ÚP aby za mne platili zdrav. pojištění Nevím ale jestli nemám živnost nejak pozastavit nebo zrušit abych nemusela platit nějaké daně nebo poplatky.. .
Doplňuji:
Ocko: Asi jste mě správně pochopil/a. Děkuji za odpověď. Podnikání jsem nezahájila protože práce nevyšla na pojištovně ani ossz jsem živnost nehlásila, tedy aspoň doufám. Osobně jsem tam nebyla ale nevím zda mne tam nepřihlásili když jsem si ŽL vyřizovala.

Nejlepší odpověď
Deli

Ano, musíš to na živnostenském úřadu pozastavit nebo zrušit. Hned. Myslím, že Tě ani neměli na úp registrovat, když máš platný žl – to ale nevím jistě.

Další odpovědi
anonym

Vydané „Živnostenské oprávnění“ ještě neznamená, že podnikat skutečně musíte. Zajděte si na ŽÚ a nahlašte, že jste živnost nezahájila. Máte dve možnosti, buď činnost pozastavit, nebo zrušit. Z dlouhodobého hlediska doporučuji první možnost. Netušíte, jestli se Vám nebude tento doklad ještě hodit.

Na ÚP jste se nahlásila oprávněně, protože nejste zaměstnaná a ani jste nezahájila podnikání. Úřad práce není povinen zkoumat, zda uchazeči o zaměstnání mají vydáno živnostenské oprávnění. Takže ani z této strany nedošlo k žádnému pochybení.

Michal Kole

Musí se živnost pozastavit, jinak se nelze zaevidovat na ÚP

Pokud UP nenahlásíš, že máš živnost tak je to nějaký správní delikt.

Podle mě si tvůj zaměstnavatel zaslouží udání na SUIP (státní úřad inspekce práce) protože se dopustil švarc systému .

Já jsem pro totální zákaz švarcu a tvrdě trestat zaměstnavatele na místě a ne za 3 roky než rozhodne nejvyšší soud pro nějaké odvolání.