Co dělat když jsme jen čtyři vlastníci domu?

jak ho spravovat podle pravidel?

Nejlepší odpověď
standa

Navrhuji, abyste se dohodli na základních principech správy domu:

  1. O všech důležitých věcech musí proběhnout hlasování.
  2. Předpokládám, že každý z vlastníků má stejný 1/4 podíl, takže co vlastník = 1 hlas
  3. Každé rozhodnutí (vyjma bodu č.4) musí být schváleno alespoň 3 hlasy
  • přehlasovaný spoluvlastník musí rozhodnutí většiny respektovat, ale má právo domáhat se svých práv u soudu

4. Mimořádná rozhodnutí, u kterých je vyžadován souhlas všech 4 vlastníků:

  1. změna užívání stavby, změna stavby, změny společných prostor
  2. souhlas s prodejem spoluvlastnického podílu třetí osobě
  3. a jiné…

5. Způsob svolávání ´schůzí´ (= setkání) všech spoluvlastníků

  • právo svolat ´schůzi´ má každý spoluvlastník, musí však tento zájem sdělit alespoň týden předem všem ostatním, a to prokazatelně (např. e-mailem)
  • pozvánka na ´schůzi´ musí obsahovat program témat, o kterých bude potřebné hlasovat
  • schůze je usnášenischopná i za přítomnosti 3 ze 4 spoluvlastníků

6. Úhrada nákladů spojených se správou domu a společných částí domu

  • vymezení částí domu, které patří k bytu a které patří do společných částí domu
  • stanovení pravidel pro financování údržby společných částí domu (dohoda o minimální výši ročního příspěvku do společného fondu oprav)
  • atd…

Nevím do jakého detaily se dále mám pouštět. Proto doporučuji nahlédnout na nějaký web, který se zabývá společnou správou domu, který je ve vlastnictví nějakého malého družstva či SVJ – viz zdroj

Zdroj: http://www.por­talsvj.cz/