sesednizkola

Co dělali chlapi na dráze před x lety s krumpáčema?

Je to k vidění ve filmech s dějem odehrávajícím se za první republiky. Chlapi pracují na dráze, s krumpáčema kopou to kamení mezi pražci proč??

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nedělalo se to jenom v minulosti, dělá se to i dnes. Nejde o krumpáče, jsou to podbijáky. Od klasického krumpáče se podbiják liší tvarem břitu, krumpáč ho má ostrý, podbiják má na konci malou plošku. Funguje jako kladivo. Podbíjí, čili zhutňuje se jimi štěrk pod pražci. celá kace se dělá pro zpevnění kolejového svršku a zejména k jeho výškovému vyrovnání. Tím, že se pod pražec nabuší materiál, se celý pražec zvedne.
Doplňuji:
Opravuji: Celá akce…

Další odpovědi
anonym

To není vidět jenom ve filmech. To se děje i dnes převážně na regionálních tratích. Těmi krompáči podkopávají pražce aby si sedly.
Doplňuji:
Přenech dřinu strojům : https://www.y­outube.com/wat­ch?v=DWZx5-NISbQ

isteron

Ináč by musela prísť strojná podbíjačka , a podbiť to strojne. Tá aj upraví niveletu a koľajové pole si nadvihne do požadovanej výšky a smerovo upraví. Najmä automatická.

Drap

Tyto krompáče nebyly v podstatě klasické krompáče, měly i zvlášť upravený tvar, aby se s ním dokázal kámen napěchovat pod pražce a koleje.

anonym

Dělá se to i dnes nejen na regionálních tratích,ale všude,kde je potřeba pražce vyměnit.

Lamalam

barbakan – je to přesně naopak, podbíjejí se, aby se zvedly.