Kudry

Co dělali Českoslovenští vojáci v Severní Africe ?

a prosím rychle potřebuji to nutně vědět

Nejlepší odpověď
Lamalam

Přečti si něco o gen. Klapálkovi, nebo o Tobruku, a rychle.

Další odpovědi
gecco

…„a prosím rychle“…
😁

A – kdy asi tak myslíš?? – za WWII??
Bojovali, co jiného – najdi si něco o Čs pěším praporu 11, Východním (nebo si počti třeba – http://www2.ho­locaust.cz/cz2/re­sources/ros_cho­des/2003/05/to­bruk ).

Agneta

No co asi? Za komunistů měli vojáci nárok na 2 týdny zahraniční dovolené, nejvíce se jezdilo do Tuniska a Egypta, zatímco v americké armádě mělo hodně vojáků jen jednu vycházku za celé 2 roky.
Nový prezident Havel jim to ale zrušil a tak došlo vlastně potom z toho důvodu k „sametové revoluci“, a v dalších volbách pak komunisty odvolili, ale né toho Havla.:DDDDDDD

Doplňuji:
Teď nevím, jestli to říkali na Nově…(můj nejoblíbenější vysílač) – no prostě proto jsem tak děsně odborně informovaná -
a otázky o vojácích – kdo by je neměl rád že…:(((
To nemůžeš teď o půlnoci zadat něco z „pokleslých žánrů“? :DDD

arygnoc

československo nikdy nevyhlásilo žiadnej africkej krajine vojnu ani žiadnej africkej krajine neposkytlo vojenskú pomoc vo forme aktívnych vojakov.

československé jednotky (zvyčajne ženisti a zdravotníci či pozozorovatelia [angola, namíbia]) v afrike „slúžili“ vždy iba pod hlavičkou „modrých prilrieb“, kontingentu OSN, mierového zboru OSN, nikdy ako jednotky československa alebo nejakého vojenského uskupenia (vz, nato).

;-Q
Doplňuji:
viac v komentároch

Lamalam

arygnoc – pozri na mapu Afriky. Kudry se ptá na severní Afriku.

arygnoc

takže si osviežíme tobruk:

v rokoch 1941 a 1942 prebehlo v Tobruku niekoľko bitiek medzi britskou armádou a medzi nemeckými a talianskymi jednotkami (Afrikakorps). obkľúčené územie bránili britské a austrálske jednotky, ktoré boli v októbri 1941 vystriedané čerstvými silami. Medzi ne patrila aj poľská Samostatná brigáda karpatských strelcov, ktorej bol podriadený aj 11. česko-slovenský peší prápor.

;-Q
toľko tobruk.
jednotky boli pomenované česko-slovenský peší prápor nie preto, že by patrili československu (to neexistovalo), ale preto, lebo v nej boli českí a slovenskí vojaci.

toľko história.

keby ste čítali pozorne, pochopili by ste, že československí vojaci pôsobil v afrike iba v jednotkách osn.
severná afrika je severná časť afriky (na mape hore, keď ju máte správne orientovanú).

Lamalam

Nechci se pouštět do pomlčkové války, ale ta jednotka se oficiálně jmenovala „Československý pěší prapor 11 – Východní“, nikoliv česko-slovenský.

V letech 1977–1981 působili českoslověnští vojáci v Libii jako instruktoři výcviku tankistů a PVO, rozhodně se nejednalo o akci OSN.

arygnoc

na pomlčku sa vykašlite, to je problém politikov, nie normálnych ľudí.

;-Q

arygnoc

o tom nič neviem, rád privítam nejaký zdroj.
človek sa učí celý život.

;-Q

Lamalam

O těch instruktorech v Libii jsem se dozvěděla z osobní korespondence s jedním místním členem. Jestli existují nějaké ověřené zdroje netuším, akce byla jistě tajná. Třeba si to dotyčný přečte a něco víc nám k tomu poví.

arygnoc

nj, a neboli to nejaké pivné úvahy?
:DD

;-Q

historické pramene o takomto niečom mlčia.

Emefej

Pivné úvahy? Zeptej se někoho, kdo v té době sloužil jako voják z povolání u 13. nebo 14. tankové divize. Zejména příslušníci 15. a 103.tankového pluku by mohli vyprávět.

arygnoc

zdroj prosím.

;-Q

arygnoc

jeden môj známy tvrdí, že má za manželku kravu.
samozrejme kecal.

nebude to podobne i s tou vojenskou pomocou líbyi?

;-Q

arygnoc

lama:
nepovažujte to za slovíčkárenie – v rokoch 1941 – 1942 proste československá armáda neexistovala, existovali iba československé jednotky (pomenované na základe národnosti vojakov) v jednotlivých armádach, najmä britskej a sovietskej, ktorých veleniu i podliehali..

;-Q