MonkeyKing

Co dela blogger a kolik za to dostava?

A kdo mu za to plati?

Nejlepší odpověď
Tazman

Dobrá otázka.

Jsou i tací blogeři, kteří velmi mistrně ovládají jazyk po všech stránkách. Jejich stránky, respektive blogy, navštěvuje hodně čtěnářů, ať už z úzce zaměřených skupin (programátoři, grafikové, architekti, doktoři) či nějaké větší skupiny lidí (chovatelé, podnikatelé atd.). A samozřejmě náhodní kolemjdoucí hledající určitou informaci či článek. Takovýto blogeři potom umí napsat reklamní článek (PR článek nejčastěji) na zakázku, popisující výhody nějakého produktu či služby. A to dokonce takovým způsobem, že Vám to ani jako reklama nepřijde.

Ovšem existují i blogeři, kteří píší jen tak a nic z toho nemají.

Většina blogů je právě těch neziskových/sou­kromých a ty se pak akorát trochu přiživí na reklamních billboardech co se jim zobrazují na stránkách.

Co za to?

U těch hodně profi lze mluvit o článku až za cca 1500,– jednorázově. Většinou jsou smlouvy na dobu neomezenou, jinými slovy ten článek na těch stránkách nesmí být nikdy odstraněn. Pokud se doba moc nezměnila, tak lze ovšem mluvit o tom, že většina blogerů je ráda i za menší peníz. Jako živnost to sice provozovat lze, ale to je pak zapotřebí mít několik takových stránek/blogů, o všechny se poctivě starat (jinak rychle ztrácíte návštěvnost=čte­náře) a zisky nic moc (uživí to za hodně námahy). Většina „komerčních“ blogerů proto jede spíš na přilepšení k rozpočtu.

Zajímavý trend je také v nově vznikajících serverech nabízející publikování PR článku zdarma. Což je krutá rána všem solidním blogerům. Článek si napíše každý a nechá si ho zdarma publikovat. Ovšem z marketingového hlediska je to nulová nebo při nejhorším i záporná hodnota.

Snad jsem zodpověděl co nejvíce fundovaně.
Doplňuji:
Ještě jsem zapomněl zmínit existenci různých společností, které se přímo věnují této problematice a nabízejí jakési zprostředkování mezi blogery a inzerenty.

Koukám, že ceny šli o dost dolů:
http://roler.cz/re­klama/
http://www.stov­komat.cz/psani/354/nap%C­3%AD&scaroni-a-publikuji-reklamn%C3%AD-%C4%8Dlánek

Další odpovědi
marijakes

Blogger, který má svůj blog na některém hostingu zdarma, nebere žádný honorář, ani honorář z reklamky na jeho blogu umístěné. Ovšem má tento blog zdarma, což je také výhoda pro lidi, kteří třeba chtějí prezentavat svoji práci nebo dovednosti a baví se tím.

huxa

většinou má svůj web a tam píše různé věci, co se stalo, co si myslí, … nemusí za to dostávat nic, nebo také vydělávat miliony, závisí na navštěvovanosti tvých blogů