quentos

Co chtěl J. Nohavica říct narážkou na F. Šrámka v závěru své písně? (Viz odkaz na text v popisu otázky.)

http://www.no­havica.cz/cz/tvor­ba/texty/kdyz_me_b­rali_za_vojaka­.htm

Nejlepší odpověď
annas

Quentosi, už někdy dřív jsem se zmiňovala o tom, co nám vyprávěla vyučující češtiny, když s nimi besedoval básník V. Nezval. Studenti se ho ptali, zda chápou správně jeho verše. Odpověděl, že by to mohlo tak být.

Vy znáte Nohavicu a třeba odhadnete i jeho některé reakce.
Mně jen napadá to, že Nohavica nějakým způsobem reaguje na vojnu – voják opustí rodinu, třeba i svou lásku. Voják se připravuje na možnou válku, čeká, až dostane psaní, že musí narukovat. Zřejmě odkaz na Šrámkovy verše – např. Píšou mi psaní – v modré dálce rudý květ, který může představovat cokoliv. Nebo i jiné verše z období 1. světové války – rebelanství – Voják je voják, musí bojovat … zpívám si a proklínám (vojnu)…

Těžko říct …

Další odpovědi
Reuef

„Jeho tvorba byla ovlivněna impresionismem, antimilitaris­tickými až pacifistickými postoji…“

mozna jako narazku ze on je na vojne a ta vojna ho stala jeho divku…

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Frá­ňa_Šrámek

anonym

Doplnila bych odpověď od annas: básnické sbírky Modrý a rudý a Splav jsou jedněmi z nejvýznamějších ze Šrámkova díla a Jaromír Nohavica proto na Šrámka odkazuje. Jeho píseň je jasně antimilitantní – stejně jako básně ve sbírce Modrý a rudý a zklamaná láska rezonuje se sbírkou Splav. Zkrátka Šrámek je zde stělesněním rezignace na oboje – válku i lásku. Já to tak aspoň cítím. Ale nejpřesněji by Vám asi odpověděl sám mistr Nohavica. Taky mám jeho tvorbu moc ráda. Pěkný večer.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fr%C3%A1%­C5%88a_%C5%A0r%C3%A1mek#­B.C3.A1snick.C3­.A9_sb.C3.ADrky

quentos

Ač Nohavicu znám osobně a mohl bych mu poslat mail s tímto dotazem, přijde mi to trochu blbé ;{)> díky za pochopení.