Kelt

Co byste udělali pro to, aby se tady něco změnilo?

Někteří možná rok 1989 pamatují, jiní ne. Dnes můžeme bilancovat. Žijeme tak, jak jsme si v roce 1989 představovali? Splnilo se to, co jsme chtěli? Ano? Ne? A co uděláte? Tedy slovy J.F. Kenedyho. Neptejte se, co může tato země udělat pro Vás. Ptejte se, co vy můžete udělat pro tuto zemi?

Nejlepší odpověď
gecco

Pamatuju i pár let před 1989…
😉
Nevím, zda žijeme tak, jak jsem si tehdy představoval, že ´dneska´ budeme žít – jednak jsem nepřemýšlel o některých ´detailech´ a druhak si nepamatuju podrobnosti toho, co jsem si tehdy myslel.
Ale v hrubých rysech jsem spokojený – mohu říkat, co chci, mohu ve valné míře dělat, co chci – a pokud se mi tu přestane ´líbit´, mohu se odstěhovat – aniž vystavím perzekucím své příbuzné a kamarády.
😉
Pokud jde o to, co mohu pro tuto zemi (no, spíše společnost) udělat – můžu připomínat, jak moc byl minulý režim (podle mne) špatný, jací haj*lové byli jeho prominenti a vůdci (kam se ti dnešní v tomto kontextu hrabou) a proč by se už nikdy a nikde takový režim a takoví lidé neměli dostat k moci…
Mám totiž dojem, že někteří minulé zápory bagatelizují a jiní zase nynější svobodu nedoceňují.

Další odpovědi
zjentek

pro tuto zemi jsem v poslední době udělal to, že jsem šel volit proti zemanovi, a protože tam nebylo koho volit, tak jsem se na to vys.ral ..takže- dobře vám tak

orwell

Moje paměť sahá mnohem dál do minulosti, než jen do r.1989. Mám tedy obrovskou výhodu, že mohu srovnávat na základě vlastních zkušeností a prožitků. Nejsem tudíž odkázán na předkládanou upravenou historii z pochybných zdrojů tvořených lidmi, kteří buď vůbec ještě v té době nebyli na světě, nebo se vyměšovali do plen. Na položenou otázku lze odpovědět: Jak komu. Např. panu Rittigovi se určitě splnilo mnohem víc, než več doufal. A co můžeme udělat pro svou zem? Jelikož volby prokazatelně nic zásadního neřeší, jak ukazuje posledních 25 let „vývoje“ a náš sotva splatitelný dluh každou vteřinou narůstá, dá se dělat asi jediné. To však nemohu napsat, protože bych byl okamžitě bloknut.

rigormortis

Svobodné volby a svobodu máme…

ptáč

Co se má změnit? Změnilo se spousta věcí. Dalo by se zítra líp, nebýt spousty darebáků, kteří se neustále derou k moci, ta je ovládání druhých. Oni nám znepříjemňují život. Hladoví, neukojení, psychopati kteří nám bulíkují, že vládnou. V současnosti považuji za nebezpečné pro rozklad vratké demokracie blázna Dienstbier, starouš Schwanzenger už škodit nebude, závažná bude otázka, kdo z těch vládnoucích protře oči a řekne pravdu; pravdu o Ukrajině. Mnozí z nás mělo možnost sledovat dění na Ukrajině téměř on-line. Přitom naši politici jako slepí mluví jinak. Atd. Nebo srážení vážnosti jednání prezidenta Zemana. Psychologický efekt houfu. Za rozvoj obchodu s Čínou, oproti brečení nad lidskými právy někde v Tibetu, zatím můžeme poděkovat, tedy do doby, než Číňani okopírují technologie a budou si dovážené vyrábět sami. – ovšem nebylo by to poprvé.
Další otázka co bych udělal pro svou vlast? Nic. Dělám málo?

Doplňuji:
Abych nezapomněl na Tomio Okamuru. Znáte komplex dětí z domova? Nemajetný syndrom. Ten se projevuje tak, že se v mládí, když už má rozvázané ruce, všemožně podniká, i za cenu zadlužení, často používá ke svým cílům lidi, proto, aby nabyl ne jen to, co stačí k normálu. Ale potřebuje víc a víc. Nestačí mu byt, ani 2 byty. Skupuje téměř vše. Používá k tomu samopopularizaci. Kritiku všeho. Neuznává dosavadní funkční systém. Nemá vizi pro druhé, myslí jen na sebe. Snaží se vynahradit si sen o vlastním bydlení skupováním pozemků. Potřebuje vlastnit domy. Nevytváří nic nového, jakp politik nenabízí nic. Jen kritizuje že menšinu by vystěhoval, nebo že zadarmo by nic nikomu nedal. A tak dále.
Jako by si nebyl vědom situaci, že zde žijí lidé, kteří byli okradeni. A chtějí dožít.

suaeda

Když si tak vrátím rok 89 tak převážná většina žila nadšením, že budeme žít ve svobodné demokratické zemi a bez vlivu Ruska. Dnes jsme někteří tak trochu rozčarováni skutečností. Vrátím-li se k roku 68 tak mi připadalo, že to tenkrát bylo nadějnější na daleko lepší budoucnost než dnes. Škoda, že jsme byli zastaveni.
Jedno mají obě události shodné. Vždy se najdou u nás všeho schopní jednotlivci, kteří národ vedou (prodají) tam kam většina nechce.

orwell

k názoru suaeda: Též jsem si dlouho myslel, že násilné obsazení roce 1968 nás připravilo o daleko lepší budoucnost, ale dnes vím, že bychom si prošli tímto marasmem stejně, jen by se možná méně kradlo. K rozdělení státu by určitě došlo rovněž. Slovenský národ trpěl syndromem utlačovaného a stále toužil po svébytnosti a svobodě. Federace vznikla též z jejich popudu. Celkem vzato, neměli nás rádi. Sloužil jsem 2 roky se Slováky na vojně a později spolupracoval jako technik se ZVT B. Bystrica. Dobře vím, co říkám. Vzpomínám si, jak po „plyšáku“ spustil Ivan Čarnogurský nenávistnou kampaň proti Čechům článkem otištěným v tehdejších novinách Lidové demokracii, tuším. Někde ho dosud mám schovaný. Následná reakce našeho premiéra Pitharta v TV mě doslova rozplakala. Doslova si sypal popel na hlavu, dával jim ve všem za pravdu, div neklečel na kolenou. To nerozdýchal ani ministr Vopěnka a přibelhal se do studia z nemocnice, aby sdělil národu, že tedy on to tak necítí. A činí toto prohlášení proto, aby si lidé nemysleli, že všichni politici sdílejí Pithartův názor. Tímto se u mě Pithart politicky doživotně odstřelil. Pak nastoupili ti dva borci – Mečiar s Kňažkem a dál nebudu popisovat boje o pomlčku, hymnu, vlajku a nevím co ještě. Teď mají konečně svoji vysněnou svobodu a je pokoj. To jen tak na okraj.

Pepa25

orwell: co přesně znamená ta póza „To však nemohu napsat, protože bych byl okamžitě bloknut“. Novinky.cz jsou takových frází plné …Mám to chápat tak, že starší generace trpí permanentní naštvaností, kterou není schopna popsat nebo vysvětlit? Děkuji za vysvětlení …

orwell

Pepa25: Omlouvám se za pozdní reakci, ale nejsem stále u PC a nesleduji důsledně všechny svoje příspěvky. Tak tedy pokus o vysvětlení: Někdy se stává, že potřebujete někomu něco sdělit a nechcete se dostat do konfliktu s jistými omezujícími pravidly. Lze to učinit třeba tak, že choulostivý obsah nevyslovíte nebo nenapíšete, ale nějakým způsobem naznačíte. Je pak na adresátovi, zda se dovtípí, či ne. Takže k té póze, jak Vy říkáte, bych si dovolil Vám připomenout něco z Kodexu uživatele: Je zakázáno uvádět cokoliv, co je v rozporu s platnými zákony, obecně závadné příspěvky, popuzující nebo nenávistné komentáře, navádět k násilí nebo škodlivé činnosti.
Závadnost mého komentáře nebudu posuzovat já, ale osoba k tomu pověřená. Já mohu pouze na základě životních zkušeností odhadnout, jak bude můj příspěvek posouzen a podle toho se zachovat, což jsem učinil.
Pokud máte jako příslušník mladé generace (jak je z Vaší reakce zřejmé) pocit, že starší generace produkující pózy a fráze je permanentně naštvaná, což není schopná ani popsat nebo vysvětlit, tak s tím Vám bohužel nepomohu. Jen Vám upřímně přeji, aby Vám to mládí se zdravím a optimismem vydrželo alespoň do osmdesáti.
O vysvětlení své „pózy“ jsem se tedy na Vaší žádost pokusil, i když pochybuji, že s ním budu mít úspěch. Přesto Vám přeji příjemné prožití zbytku dne.

gecco

…„dobře vám tak“…
;-DD
Dobře vám-nám tak, pokud vím, jsi i ty občanem tohoto státu a žiješ tu.
😉
Mimochodem – Zemana taky považuju za katastrofu, ale byl zvolen – ´dobře jim-nám tak…´.

zjentek

neé ..dobře vám tak, že jsem nezvolil toho druhýho

ptáč

Gecco, měla být zvolená ta ženská. Protože 2. kolo prez. voleb bylo samo o sobě katastrofou. Dva kandidáti. Mělo to být tak, aby měli předešlí znovu možnost. Ne jak soutěž v bulváru. Dienstbier, kterého jsem volil v 1., se ukázal jako jablko padlé daleko od stromu a chová se jak publicosi. Zrádce spáč, raději Zeman, který je člověk a nenakradl si sem tam při nějaké příležitosti meloun. Nebo ano? Zeman není katastrofa – pouze nás rozděluje od zažitého náhledu na prezentaci státu a nabízí pravdivý náhled na katastrofu která je páchaná na lidu. Protože byl výběr při volbách takový, jaký byl, dobře nám tak. Co by přinesl mladý Dienstbier k oživení průmyslu a ekonomice? Jak by uškodil spící kníže?