Poklička

Co byste dělali, kdyby nebyly peníze?

Nejlepší odpověď
gecco

Používal barter…
😉

Další odpovědi
klumprt

Koukal bych sehnat něco, co bych moh vyměňovat za to, co chci.

arygnoc

neplatil by som.

😉

--- — ---

existujú iba dva modely spoločnosti, kedy peniaze nie sú treba.

v prvotnopospolnej spoločnosti každý prispieval do spoločného podľa svojich možností (lovec úlovkom, zberač plodmi, otatní prácou, službami [i sexom?]), bral si podľa potreby (načo mi je 20 kg mäsa, keď ho nezjem?)

podobné ciele má i komunizmus (nepliesť si s ideológiou [ako triedny boj], vnímať ako spoločensko/e­konomické zriadenie).

a tu práve narážame na klumprtovo „Koukal bych sehnat něco, co bych moh vyměňovat za to, co chci.“ – a načo?
veď by to, čo chceš, by bolo dostupné každému.
i bez kšeftovania.
stačí, keď prispeješ svojou prácou do spoločného, aby niekto mal to, čo vyrobíš (a potrebuje/chce to).

lenže to práve s klumprtami (bez urážky) nejde.

😉

setapouch

Totéž, co teď. Moje práce dává smysl, byla by potřebná i v takové době, baví mě a jsem v ní dobrý. Jen bych nejspíš dělal pro nějakou jinou společnost.

štamgast

Bylo by něco jinýho, čím by se platilo a tím bych platil. :)

anonym

Kdyby, kdyby… by byly v prdeli ryby! Za kus žvance bych šel světem kraj!

lexx

ta doba brzo opět nastane, virtuální peníze na účtu, žádná rezerva, hotovost doma a v případě bankrotu státu…vláda potažmo banka je použije podle své libovůle, totální manipulace a ovládání ovčanů, je to svinstvo hrubého zrna ale houby naděláte

Šidlo

to by asi bolo veľmi pekné

menej stresu, väčšia spravodlivosť,troš­ku väčšie rozloženie majetku, pomohlo by to južnej pologuli, väčšine ekonomických vrstiev

mňa by to bralo do chovu hydiny.......

bolak

já bych platil sexem

klumprt

arygnoc

Ale nemyslíš si vážně, že by komunismus mohl fungovat, že ne?

arygnoc

je to spoločenský model.
neviem si predstaviť, že keď ľudstvo bude obývať galaxiu, milióny hviezd, že budú existovať peniaze.

som optimista, verím že ľudstvo sa umúdri a jeho jedinci prestanú byť lakomci.
v prírode to funguje.

😉

kapka

Co je barter? :O

arygnoc

barter

● zmena, výmena.
● (z ekonomiky) naturálna zmena, výmena.

● druh výmenného obchodu bez použitia peňazí.

http://co-to-je.sk/_barter

😉

gecco

Směnný obchod – měníš zboží/služby za zboží/služby bez prostřednictví pe­něz…