annas

Co byly tzv. stavby mládeže, s nimiž se začalo v 50. letech?

Nejlepší odpověď
anonym

stavby mládeže budované od roku 1946 Českoslo­venskou mládežnickou brigádou,hlavně v Mostě a Litvínově,v roce 1950 dostaly masový charakter Nová hut Klementa Gotvalda a mnoha dalších socialistických názvů,po roce 1952 se omezily na menší stavby

Další odpovědi
hanulka11

Stavby budované v Československu od roku 1946 hromadně organizovanými mládežnickými pracovními brigádami. Stavby mládeže měly být v prvních poválečných letech především demonstrací budovatelského nadšení mládeže (nové Lidice, bytová výstavba v Mostě a Litvínově), na začátku 50. let dostaly masový charakter (Nová huť Klementa Gottwalda, trať mládeže na Slovensku, přehrada mládeže na Váhu u Nosic) a dostaly výrazný politický podtext. Po roce 1952 se stavby mládeže omezily na menší stavby, koncem 50. let však opět mládežnické organizace spolupracovaly se stavebními firmami na rozsáhlých stavbách. V polovině 60. let se počet staveb mládeže snižoval, po vzniku Socialistického svazu mládeže v roce 1970 se ale opět na stavbách mládeže začalo pracovat. S pádem komunistického režimu v Československu v listopadu 1989 došlo k zastavení realizací dalších staveb mládeže

Zdroj: http://www.co­jeco.cz/index­.php?id_desc=90789&s_lan­g=2&detail=1&ti­tle=stavby%20ml%E1de­%9Ee

vagra

Stavby mládeže,byly budované v Československu od roku 1946.Vyznačovaly se organizovanými mládežnickými pracovními brigádami.
Měly být v prvních poválečných letech především demonstrací budovatelského nadšení mládeže
Začátkem padesátých let,dosáhly masového charakteru.
První z těch opravdu masových, byla stavba hutního kombinátu v Kunčicích u Ostravy,která byla zahájena 26. ledna 1950.

Zdroj: V.E.- upraveno