Mára.kunta

Co bylo štěchovické peklo?

Přesně to v písni od Wericha . Četl jsem, že se kdysi stala strašlivá vražda a té se takto říkalo. Nemůžu nic najít, nějaké bližší informace k případu? Nějak mi to vrtá hlavou a nemůžu nic najít.
Doplňuji:
Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi. Zmátl mě totiž komentář pod písničkou na youtube, kde jistý člověk psal „Štěchovické peklo = vražda v hotelu Záhoří 23. 1. 1935, kdy nacistický agent Alfred Naujocks odprásknul Rudolfa Formise.“

Nejlepší odpověď
annas

Werich – Voskovec – Ježek – PANOPTIKUM – revue o 16 obrazech (1935) – Babička Mary

Domnívám se, že peklo nemá nic s vraždou společného, protože jde o parodii.
.

Pavel Šenkapoun uvádí:
„Do hry Panoptikum V+W napsali píseň trochu jiného ražení. Jde o parodii. A to přesně toho žánru, který jsme označili za studnici amerických motivů a parafrází – tedy trampské písně.
Babička Mary je vydatný guláš typických trampských rekvizit: kovbojové, šerif, pirát, kolťáky, revolver, laso, skunk, squaw, Manitou atd., míchaných ovšem nikoliv v kotlíku z amerických reálií, nýbrž pěkně u nás, doma, mezi trampy: Štěchovice, Pikovice, Luka pod Medníkem, Sázava. Hlavním hrdinou navíc není mladý indián nebo kovboj, nýbrž stoletá bezzubá žena, kterou nakonec neskolí nepřátelská kulka, ale předvolební boj. “

http://www.ra­diodixie.cz/cla­nek/ta-nase-pisnicka-americka-aneb-jak-cesti-songwriteri-objevovali-ameriku/

Je třeba si uvědomit, dobu, kdy píseň vznikla. Souvisí s rozvojem českého trampingu před tím, než byly postaveny přehrady – Štěchovická přehrada v letech 1939 – 43 a pod vodou její nádrže zmizely Svatojánské proudy. Charakter řeky zůstal zachován, jen její tok je téměř neznatelný. Dále vodní dílo Slapy, dokončené v r. 1955

Kdysi zde šuměly peřeje Svatojánských proudů, dnes je zde ticho a je možné se dívat z okolních skal na krásnou scenérii. Na trase turistické sezky se objeví např. i dva tunely pro pěší, které byly proraženy napříč skalním masivem. Jeden krátký a jeden dlouhý. Ale jaké to tu asi muselo být nádherné před napuštěním přehrady?

Vstup do některých skal připomínal vstup do pekla . I v současnosti zde najderme sklály – nádherné výhledy na meandrující Vltavu. Nejednoho tady jistě napadne známá píseň.

http://www.vel­kyzpevnik.cz/zpev­nik/taborova-klasika/vzpominka-na-svatojanske-proudy

„Divoká příroda kolem Vltavy – skály a lesy, to je typické okolí jednoho z nejznámějších center českého trampingu – Štěchovic. Z písní známou štěchovickou lagunu sice zalila přehrada a i rýžoviště zlata jsou už dávno minulostí, ale pro Štěchovice je teď zlatem hlavně turistický ruch“.

„Štěchovice – město, o kterém už Werich s Voskovcem nazpívali písničku Babička Mary, je totiž jakousi pomyslnou branou do toho romantického a dobrodružného světa trampů, tuláků a trampských osad.“

Vybráno z odkazu na články, jejichž autory jsou David Šugárek, Libor Čermák. Dovíte se víc.

http://liborcer­mak.blog.idnes­.cz/c/90844/Sva­tojanske-proudy-kolebka-ceskeho-trampingu.html

http://www.vy­letomanie.cz/clan­ky/praha-a-stredni-cechy/povltavi/stecho­vicka-prehrada.

Další odpovědi
gecco

Jde o Svatojáncké proudy ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sva­tojánské_prou­dy ), obávanou překážku plavby na Vltavě…
Dneska na dně Štěchovické přehrady.
Doplňuji:
Viz Annas – ta stezka je skutečně parádní, pokud si chceš naplánovat výlet, pak ze Slap do Štechovic jednoznačně doporučuju…
A vezmi si dobrý boty.
😉

anonym

honba za pokladem