Birena

Co byl nebo dělal podomkář?

Nejlepší odpověď
anonym

Výraz podomkář neznám, ale mám za to, že je to jen zkomolený výraz pro podomka.
Takže, co řeklo tajemství šedé lišty vpravo nahoře?

Otázka: Kdo to je podomek?, Odpovědi.cz

Doplňuji: Ještě doplnění. Podomek vznikl z německého výrazu Hausknecht, tj. domácký čeledín. Staral se o dům, nikoliv jako správce, ale byl k ruce hospodáři …

www.odpovedi.cz/o­tazky/kdo-to-je-podomek

Další odpovědi
anonym

není to z němčiny – podomní obchodník
http://kott.uj­c.cas.cz/index­.php?vstup=po­domec&hledat=fu­lltext&Zvyraz­nit=&Vyber=&Zo­brazeni=&Stra­na=&stranaVys=1

lukyLuky

prodaval by zboži

anonym

Znám výraz podomek (viz vysvětlení Annas), domkář – majitel domečku bez přidělené polnosti, podomní obchodník – čili dnešní dealer.
Opakuji znovu, že podomkář je zkomolenina. Okopírovala jsem Annasin odkaz, protože jej považuji i nadále za jediný správný. A pokud jsou zde vkládány odkazy, tak má být uveden i zdroj. Což jsem učinila.
Ad Drap: odpověď nebyla „opsaná“ – nic jsem neopisovala, Annasinu odpověď vložila a zdroj uvedla. Tím byla Annas, takže jí zaslouženě patří uznání.

Drap

Opět byla vyzdvihnutá a nominována nesprávná, a jak se dozvídám i opsaná odpověď. Odpovídající na zcela něco jiného než byl dotaz.

annas

Slovo podomek je opravdu původem germanismus – citace ze stránky Germanismy.

" Počešťování německých slov bylo svého času docela běžné, a již Jan Hus (1412) se proti tomuto vlivu pokoušel bojovat, ovšem bezúspěšně. Tehdejší čeština obsahovala slova, jako např. hantuch (ručník), šorc (zástěra – Schürze), hausknecht (podomek)".
Diskuzi už stejně nikdo číst nebude. Třeba pro někoho dalšího.

Ocko okopírovala část mé odpovědi z odkazu. Ale odpověď se týkala významu slova podomek, nikoliv podomkář.

Přikláním se k významu česílka = podomní obchodník = podomkář.

annas

Česílko, dala jsem vám bod, protože tazatelka se ptala na význam, nikoliv na původ.

anonym

děkuji, body mi není třeba. Tady ta odpověď aspoň někomu pomůže