bolak

Co by se stalo s parazitama ve střevech, jako roupy, škrkavky, tasemnice a podobně…

…kdyby si člověk nějakejma projímadlama to střevo vyprázdnil? Vyjely by se s*čkama normálně „tobogánem“ ven a nebo by se tam udržely někde po stěnách?

Nejlepší odpověď
badisko

nekteri by tam urcite zustali …:D gutalax a jina projimadla pusobi v tlustem streve ..ale napriklad roup detsky …tasemnice ..ziji jak v tenkem tak tlustem streve … protoze je tam prece jen vice zivin …tluste strevo uz jen zahustuje vstrebava vodu soli atd …takze tim ze si das projimadlo prece nicemu moc nepomuzes …

Další odpovědi
mosoj

Naprosto nepochopený mechanismus parazitů v lidském těle dokonce i dr.axlem !!
Nedávno jsem o škrkavkách ( toxokaroze) zde psal.

  1. Roupy celkem neškodné a lehce léčitelné onemocnění. Vzhledem že jedna samička naklade cca 20 000 ks vajíček v tlustém střevě je pravděpodobnost likvidace vyprázdněním střeva téměř nulová.
  2. Tasemnice ( existuje cca 500 druhů), některé žijí jenom ve střevě a není problém je zlikvidovat.

Echinokok je tasemnice (Měchožil zhoubný, bublinatý) pro které je i člověk mezihostitel.
ˇČlověk se nakazí pozřením vajíček. Z vajíček se vylíhnou larvy a část larev se dostane skrz střevní stěnu do krevního oběhu a odtud do různých tělesných orgánů kde vytváří cysty, hydatidy ( nejvíce ve svalech a játrech). Z larev které zůstanou ve střevech se vyvíjí za čas dospělý jedinec. To už jsou ale larvy v celém těle kde vytváří cysty a věř že žádné projímadlo je odtud zaručeně !!!! nedostane a i kdyby , larvy máš již v těle. Tasemnice Měchožil zhoubný a bublinatý jsou velmi často smrtelná onemocnění. Přenáší ho mimo jiné lišky a člověk se nakazí mimo jiné pozřením infikovaných nemytých borůvek.

3. Nákaza škrkavkou ( psí, kočičí či prasečí) je také vajíčkem. Z vajíčka se také ve střevě líhnou larvy, které se také dostávají skrz střevní stěnu do krevního oběhu a odtud do různých orgánů v těle. Jater, očí ( hrozí i oslepnutí), plic a dokonce i do mozku. Vývojový cyklus škrkavek v člověku ale neprobíhá do konečného stadia !!!!! a zastavuje se v tom larvárním stadiu. Proto se to jmenuje larvární toxokaroza a žádného dospělého jedince na záchodě nevyhodíš !!

A teď to nejlepší. Ty paraziti co zůstanou ve střevech a nejsou zas až tak nebezpeční se dají docela dobře vyhnat mebendazolem ( účinná látka). Tato látka ale účinkuje pouze ve střevech.

Na larvy které jsou již v těle je třeba použít albendazol (Zentel), který se vstřebává alespoň částečně do krevního oběhu cca 20 %. U echinokoka musí ještě být proveden operační zákrok a cysta odstraněna. Pokud ji ovšem někdo najde!!! Naději má jenom CT či magnetická rezonance a ještě se musí vědět kde hledat.

Problém je, že Albendazol (Zentel ) se do ČR již několik let nedováží a není ani registrovaný. Na Zentel jsem čekal 4 měsíce a nakonec jsem si ho musel sám zaplatit. Léčba na 21 dní ( 42 tablet á 400 mg) 14 000 Kč.
Léčbu právě prodělávám. Moc děkuji lékaři který mně uvěřil a nechal mně test na parazity v Praze udělat !!!

arygnoc

nejaké áno, nejaké nie. Cysty niektorých črevných parazitov sa totiž zavŕtavajú aj do svaloviny (mäsa).
Lieky na odstránenie parazitov (i zo svalov) sa volajú antiparazitiká.

Andre5000

Ne to by nepomohlo. Na tebou jmenované šmejdy jsou potřeba speciální léky.

bolak

mosoj: a co tys měl teda konkrétně za parazita?

mosoj

Bolak " Již jsem to tady jednou psal, je ale možné že to někdo, jako nic neříkající a nezajímavé !! smazal. Hledat to nebudu.
Byla mě diagnostikována toxokaróza (škrkavka) psí ! Psa jsem nikdy neměl, mám kocoura, ale chytit to můžeš kdekoliv, třeba na zahrádce.
Jsem v polovině léčby ( kterou jsem si doslova!!! vydupal) a vypadá to že většina problémů ( až samozřejmě na nádor) se silně zlepšuje !!!!!! Tak dobře, jak se cítím v tomto okamžiku, jsem se necítíl již déle než rok a to mám jít příští týden na operaci s nádorem. Také vedu jednání s pojišťovnou aby zmíněný lék zaplatila. Vypadá to že to je na dobré cestě.

mosoj

Paraziti ve střevech nepředstavují žádnou velkou hrozbu. Nebezpečné jsou jejich larvy které se dostávají střevní stěnou do krevního oběhu a kam se dostanou to poškodí nebo ucpou.

bolak

A jak jsi přišel na to že bysto mohl mít? Jak se to projevovalo u tebe?

mosoj

Bolaku to je na dlouhé povídání a jeden by tomu nevěřil. Půl života trpím na únavu a bolesti svalů.
Nikdo si se mnou nevěděl rady. Já jsem si na to zvykl někdy to bylo horší, někdy lepší, ale bavit se se mnou o tom nikdo nechtěl. Cca v roce 2000 jsem navštívil revmatologa a ten konstatoval že to je to autoimunitní onemocnění tzv. myositida, která se také nedá vyléčit. Od té do doby beru prednison ( medrol). Žít se s tím ale nechalo.
V roce 2006, mně zjistili tumory v močovém měchýři ( prostě česky rakovinu). Od té doby chodím každé tři měsíce na cystoskopii a pokud tam něco naroste, šup na sál a musí se to odstranit. Také na to nic není, ale papírově obě nemoci mohou souviset.
Někdy předloni a během loňského roku se moje únava a velmi silné pocení začalo neustále zhoršovat a bylo to téměř nesnesitelné. Nic jiného než co jsem měl diagnostikováno se nenašlo.
Primář urologie mně pro jistotu loni v září nechal udělat CT dolní pánve. Na CT byl močák v pořádku, ale našly se cysty v ledvinách a jedna v játrech. Podle lékařské zprávy nic mimořádného a vše v pořádku.
Při kontrolní prohlídce u internisty jsem se ho zeptal co říká té cystě ( prokrvácené) v játrech.
On se chvilku zamyslel a protože k němu chodím už léta a zná můj zdravotní stav, řekl že mně raději nechá udělat test na parazity ( myslel hlavně nebezpečného echinokoka), prý aby jsme zde nehonili myositidu a nakonec to nebylo něco jiného. Za měsíc přišla z Prahy zpráva že echinokoka nemám ale jsem pozitivní na toxokarózu. Internistovi děkuji , je již v důchodu.

Tento problém řeší na infekčním v plzeňské Fakultní nemocnici. V první chvíli bylo vidět že také s tím nemají mnoho zkušeností. Měsíce jsem čekal než opakované vyšetření na protilátky prokázalo zvyšování protilátek, tedy čerstvou a vysokou pozitivitu na toxokarozu.
Bylo mně vysvětleno že se to musí přeléčit ale léky do republiky se nedováží už asi 5 let !!
No a ostatní již znáš. Kde ty larvy mám, to asi nikdo nezjistí, hlavně že mně nestačily zničit něco životně důležitého, třeba zrak nebo mozek.
Jsem v polovině léčby a cítím se tak jako jsem se necítil již několik let. Na infekčním se o mně velmi zajímají protože je to velmi zajímá. Přesto, že je u nás promořenost obyvatelstava cca 20 % !! nikoho to nezajímá.