JájsemRaibek

Co by se stalo, pokud by se Země začala otáčet na druhou stranu?

Viděl jsem dokument o tom, co by se stalo, pokud by se Země zastavila- pomalu zpomalovala až by se zastavila.
Co by se však stalo pokud by se zastavila rychle a začala otáčet na druhou stranu?
Mělo by to na něco vliv?
Teda krom toho, že by Slunce vycházelo na západě a zapadalo na východě.

Nejlepší odpověď
gecco

Čistě jen změnou směru rotace by se nestalo nic závažného…
😉
Ovšem vůbec si nedokážu představit rychlou změnu rotace bez totální destrukce planety…
😉

Další odpovědi
Quimby

Pokud teda navrhuješ to, že se planety ihned začne otáčet na druhou stranu, tak když pominu to, že by to nevydržela a setrvačnost by ji roztrhala. Tak bychom se hezky prolětěli, schválně si zkus spočítat jako rychlostí se otáčí povrch planety, pak to vynásob dvěma a dostaneš tvoji nározovou rychlost na nejblizší zeď.
Samozřejmě pokud by se začlo všechno otáčet na druhou stranu, včetně lidí, zvířat a osatních věcí na planetě, tak bychom to ani nepocítili a nic závažného by se nestalo.
I planety v naší soustave se otáčejí na různé strany a nevadí jim to.
Doplňuji:
Pardon, za nějak moc chyb v textu, psal sem to narychlo.

dudu

Pokud pominu, že otázka v podstatě nemá smysl, je dobré si např. uvědomit, že německé letadlo nedávno narazilo do Alp rychlostí cca 700 km/hod., kdežto povrch planety na rovníků se pohybuje asi 1500 km za hodinu. V místě nárazu zachránci sesbírali cca 3000 části těl! Chceš-li se mermomocí protočit opačně, zalétni si na Venuši. Tam se navíc ještě pořádně vyhřeješ.

lexx

Nic, akorát by se na chvíli vrátil čas, Superman to dokázal…ale to by porušilo princip kauzality (sled příčiny a následku) tak je to (zatím) fyzicky nemožné.

znameniRyby

Bohužel změnou rotace by se změnilo všechno. Když pomineme to, co tu kolegové napsali ohledně roztrhání země a podobně, musí se vzít v úvahu velmi důležitá věc. A to, že po miliony let všechna příroda, rostliny a živočichové, včetně nás jsou zvyklí na tuhle rotaci země. A po změně by to mělo asi velmi vážné důsledky. Zamyslete se. Ani rostliny,ani živočichové se nedokáží přizpůsobit ze dne na den. Evoluce trvala velmi dlouho a je zakořeněná i v nás. Dodnes si v sobě neseme znaky z před deseti tisíci až miliony let. Organismus je přizpůsoben světu a když se podmínky, včetně východu slunce na jiné straně změní, tu náhlou změnu nikdo nedokáže unést bez následků. Nevím,jaké následky by byli, nejsem biolog,ale selským rozumem bych řekl, že velmi vážné pro život.