Gáiam

Co by se stalo, kdyby na dně oceánu vybuchla atomovka? Jak moc by se změnila země a dno oceánů?

Měl by výbuch nějaký vliv na pohyb desek nebo uspořádání kontinentů?

Nejlepší odpověď
mosoj

Podmořské jaderné výbuchy se konají od roku 1946 !!
Co na co má vliv, lze jen spekulovat. Většinou se jedná o utajované skutečnosti.
Nejnebezpečnější jaderné pokusy byly ty ve stratosféře. Od těch se velmi rychle upustilo. Země málem přišla o Wan Allenovy pásy.
Doplňuji:
http://bismar­ck.webz.cz/sv/bi­kini.html

Další odpovědi
Reezo

záleží na přesném místě výbuchu. Jinak si myslím, že to obecně není tak nebezpečné jako na souši… Hlavně jde o to pochopit jak taková atomová bomba funguje.

Energie uvolněná atomovým výbuchem

tlaková vlna — 40–60 % celkové uvolněné energie
tepelné záření — 30–50 % celkové uvolněné energie
ionizující záření — 5 % celkové uvolněné energie
radioaktivní látky — 5–10 % celkové uvolněné energie
elektromagnetic­ký impuls

Voda zcela určitě pohltí tepelné záření a tlakovou vlnu. Největší škodu právě páchá tlaková vlna a poté radiace.

Kelt

Záleželo by na více faktorech – epicentrum výbuchu, velikost nálože, směr tlakové vlny, profil okolí. Tlak vody v různé hloubce, Některé země prováděly podmořské atomové výbuchy. Energie závisí na hmotnosti E = m.c2 /kvadrát .

Dochy

Kelt: Vzhledem k tomu, že při jaderném výbuchu nedochází k anihilaci, je uváděný vztah E=mc2 v tomto případě prakticky nic neříkající.