bolak

Co by se stalo, kdyby mě přepadl chlápek s pistolí, já mu do hlavně strčil prst a on by stiskl spoušť?

(Předpokládejme že by hlaveň byla dostatečně široká.)

V kreslenejch filmech totiž hlaveň vždycky vybouchne držiteli zbraně přímo do obličeje, je totálně vohořelej a kouří se mu z hlavy, a ten druhej má jenom zašpiněnou špičku prstu a směje se.

Nejlepší odpověď
frankie89

překvapivě by ti ustřelil pazouru…

Další odpovědi
led

To len Šťastný Luke a policajt John McClane (Bruce Willis – Smrtonosná pasca) toto dokázali
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Luc­ky_Luke
Kedysi v začiatkoch palných zbraní to bolo možné, strelný prach nemal takú silu a málo kvalitný materiál zbraní sa často trhal (strelec musel vidieť bielko v očiach nepriateľa, aby dostrelil a trafil -zo streleckých pokynov počas 30 ročnej vojny). Pri súčasnej technológii zbraní a použitých strelných zmesí by sa o toto pokúšal len človek nevážiaci si svojich prstov.
Teória:
Ak ste sa dostali k sebe tak blízko, že dočiahnete na zbraň, jediná šanca je odkloniť hlaveň akýmkoľvek spôsobom.

Alesh

pokud by měl nataženo, tak byl bys nejspíš mrtvej, ale určitě bez prstu

cochee

No já bych teda chtěl vidět, s čím že by tě to přepadl – nejspíš s bambitkou, protože největší ráž pistole je .45 což je asi 1,1 cm v průměru a tam teda prst nestrčíš – možná by některá ženská :)

venkovan

Mnoho hajných a myslivců má ustřelené prsty. Je to takový zvyk chodit s prsty vraženými do hlavně. Některým se přitom roztrhl závěr, jiným jen uletěly prsty. Někteří myslivci (i vojáci) přišli o obličej, když si hlavěň nevědomky ucpali sněhem a vystřelili.
Takže nikdo neví – ale pokusit se zastavit střelece a nebo ho alespoň poznačit zraněním zas není od věci.

peter_4

Tak teoreticky na tom cosi je, v praxi se to ale nepoužívá :).

To co vystrčí kulku z hlavně a žene ji směr cíl je tlak plynu. Prach vemi rychle shoří a přemění se na plyn velkého objemu. Plyn se roztahuje a protože kulka a patron je stavěn tak, že jediný směr je směr dopředu, pak se samozřejmě patrona a vzduch uvolňuje tak, že kulka letí dopředu.

Myslet si, že dokážeš hlaveň ucpat prstem je nesmysl. Ta kulk se totiž řine kupředu velkým tlakem a ikdyby jsi tu hlaveň zatavil, tak v hlavni máš takový točený závit, díky kterému se kulka točí namístě kolem dokola(nemění pak tak moc směr při letu) a i těmi mezerami v točivé hlavni může zčásti procházet vzduch, takže stejně by ta kulka nejspíš i při zalité hlavni doletěla až na konec toho zalití, to že by potom eventuelně způsobila zpětně někde prasklinu po odražení zpět někde jinde je věc druhá, i tak by kulka narazila na konec hlavně dost velkou silou, a to navíc ještě předpokládám, že by jsi ten tlak udržel, což je samo o sobě nesmysl.

bolak

Alesh: a jemu by se nic nestalo?

Alesh

určitě by ho to víc koplo

bolak

takže kreslený filmy lžou?!

cochee

Jako když tiskne 😁