ivosek2

Co by se asi stalo kdyby nebyla Sametová revoluce?

Nejlepší odpověď
anonym

Zvláštní je, že jsem konec socialismu, jak píše quentos, nepociťoval. Ba naopak, zdál se mi, že vše jde cestou k lepšímu. Ale západní velmoci potřebovaly otevřít na východě šrotoviště, výkrmnu, kde by zasílaly to, co se u nich nedalo žrát a postupně se přibližovat k Rusku. Vše bylo předem domluveno zrádci typu Havla, Wałęsy a pod. a výsledek je v dnešní době zřejmý! Zlatí komunisté!
Doplňuji:
…a ještě si udělaly montovnu, zničily zemědělství i ten průmysl, průmysl, který byl znám ve světe pod českými znaky a dnes je to pod hlavičkou západních firem. Mám pokračovat ?

Další odpovědi
quentos

Byla by revoluce i tak, i když třeba ne sametová, ale daleko krvavější. Socializmus by se u moci stejně dlouho neudržel, řítil se totiž do zkázy tak jako tak – nejen u nás, ale v celé střední Evropě.

gecco

Třeba jsem moh´ bejt v base…
Nebo taky v Austrálii…
😉
Coby-kdyby – těžko říct, takové úvahy jsou smysl postrádající.
Kdyby byly v pr*eli ryby, nebyly by rybníky.

anonym

Socialismus by se neudržel v takové podobě jako byl, ale byl by socialismus s jinou tváří, tak jak to požadoval Ota Šik v r.1968.Velké podniky by zůstaly v rukou státu, ale lidé by mohli zakládat malé podniky, popř.provozovny.Už ke konci osdesátých let bylo umožněno ženám domácí krejčovství, byli i soukromí ševci (ne, že by dělali přímo boty, ale oprava bot byla soukromá).
Jakeš navrhoval i vesnické hospody dát do rukou soukromníků, zkrátka by se uvolnilo soukromničení.
I cenzura by byla menší, podívej se na filmy nebo si pusť televizní pořady, kde i umělci kritizovali KSČ.
A jak se otevřely hranice Němcům, tak by dlouho nevydržely zavřené hranice u nás.

Hlada

Naše sametová revoluce byla součástí změn režimu, které se v roce 1989 udály ve všech „socialistických“ zemích Evropy, kam Československo patřilo. Bylo prakticky nemyslitelné, aby změna neproběhla zároveň i u nás a naopak, žádná sametová revoluce by se nekonala, kdyby tyto změny neprobíhaly současně v ostatních státech.