sesednizkola

Co by mohl udelat cestovatel teoreticky pro preziti casem, kdyby se vratil treba do dob Karla IV.?

Dejme tonu, ze se cestovatel v case ocitne v teto dobe nekde treba v okoli Prahy. Samozrejme bez penez a bez niceho. Co musi udelat pro preziti? Ma hlad a chce jist. Asi tenkrat nebyla nejaka charita, nebo chudobinec kde by ho nakrmili? Jako jit do lesa a prastit nekoho klackem po hlave, to bych se asi bal. A kam se jit zeptat na praci kdyz nic neumi? Pasy a fabriky tenkrat nebyli. Predpokladejme taktez, ze neuvedu v provoz nejaky vynalez dnesni doby na kterem by se dalo zbohatnout, jde ciste o zapojeni se do stredoveke spolecnosti. Dale. Existovalo neco jako primitivni katastr nemovitosti, nebo jsem si mohl postavit nekde chaloupku z cehokoliv a nikomu do toho nic nebylo? Dorozumel bych se dnesni reci? Nemohl bych treba chytit nejakou nemoc, ktera jiz neexistuje? Kdyby me nekdo okradl, jaka byla tehdejsi policie nebo tak neco?

No a jak zjistim, komu vybrany pozemek patri? Zeptat se nekde na urade at mi daji adresu? Na statku budu na cerno nebo budu platit dane? Kolik za den vydelam tak treba?

Nejlepší odpověď
Kepler

Příliš mnoho otázek najednou, na které odpovědi neexistují. To je téma na sci-fi a fantazii se meze nekladou. Patrně by našinec musel začít od píky, třeba jako pacholek na statku, později se snažit uplatnit svoje vědomosti. Na tom by se dala udělat kariéra i u královského dvora. Třeba naučit výrobu slivovice: matláma, patláma, paprťála…

Další odpovědi
Agneta

Nejdřív by sis musel vymyslet dobrou historku, abys neskončil na hranici, řeč by nebyla problémem, pozemky někomu patřily, takže odkoupit nebo do nájmu. O všem dost rozhodovala církev, tam by ses měl hned ohlásit, a požádat o pomoc. Šlo by i to (ale opatrně, až časem), že umíš vidět do budoucnosti, a s tou profesí by ses mohl živit, tenkrát byli všichni pověrčiví, podívej se na datum stavby Karlova mostu: 1357 (lichá po sobě jdoucí čísla) a dále měcíc, den i hodina musely souhlasit s tajnou vědou, tak tam bys mohl začít – jako poradce stavitelů katedrál.

zjentek

Zvyk je železná košile.
Podle mýho to tehdy pro přežití bylo mnohem snazší. Klidně tě mohlo potkat, že přijdeš o práci a přesto sis nelámal hlavu, co si pak v životě počneš bez služebního laptopu a automobilu ..a tankovací karty.
Prostě veget, žádný bonusy, jen pravej život ..jednoduše skutečnej, ne složitě neskutečnej.

AmazedWolf

Mohl by jsi chytit například mor, na ostatní otázky neznám odpověď.