Jikra

Co a nebo kdo je suřík?

Kontrolní otázka – Co a nebo kdo je suřík a co má společného z miniem.

Nejlepší odpověď
tom004

Suřík je nějaký oxid olova,a jestli si dobře pamatuji,používal se jako přísada do barev.Nebo možná ještě používá.Ale,vzhle­dem k tomu,že je jedovatý,tak o tom pochybuji.Minium je asi název pro stejný oxid.Ale nejsem si jistý.

Další odpovědi
lexx

Suřík a minium je totéž. Tetraoxid olovnato-olovičitý Pb3O4. Cihlově červená prášková látka, silně toxická (olovo). Smíchaná s fermeží dává výbornou základní barvu na ocel a kovy, konstrukce i střechy, chrání před korozí. Silné okysličovadlo používané někdy k výrobě třaskavin.

Drap

Suřík je hlinka obsahující minium /jedovatý oxid olova / a je základní složkou antikorozních ná­těrů