mirekborek

Co a jak pijí kosmonauti?

Když nemůžou sundat helmu tak jak pijí a co vůbec pijí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ve skafandrech jsou kosmonauté oblečeni jen při startu a přistání – z bezpečnostních důvodů. Na rozdíl od těch prvních, kteří měli jakousi výživnou hmotu v tubě, dnes už mohou jíst téměř cokoliv. Jen je vše upraveno tak, aby se netvořily drobky a kuličky kapalin, které by mohly nadělat nebezpečnou paseku v přístrojovém vybavení, využívá se třeba adhezních omáček.

Dodržování dietního režimu je zejména u členů dlouhodobých posádek velmi důležité. Ve stavu beztíže dochází ke změnám řady fyziologických funkcí.
Například se významně snižuje objem krve a klesá v ní množství červených krvinek. Proto například nesmí být ve stravě tolik železa, jako je obvyklé, protože by se hromadilo v těle, nikoli v krvinkách a mohlo by to působit potíže.
Také se musí proti zvyklosti ze Země omezit přísun kuchyňské soli, protože její nadbytek by podporoval vylučování vápníku z těla a to by mohlo vést k osteoporóze, čili řídnutí kostí. Naproti tomu musí být strava doplňována příjmem vitamínu D, který udržuje kosti v pořádku. Tady na Zemi se tvoří v podkožních vrstvách působením slunečního světla, které v prostorách uvnitř ISS chybí.

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/730-typicky-pracovni-den-kosmonautu-na-iss.html