Pájo

Čmáráte do vlastních/zapůj­čených knížek?

Půjčuji si hodně knih z knihovny. Řadu knih sám vlastním. Mám koupené jak nové, tak na inzeráty, antikvariátu… Co je ale někdo schopen s (půjčenou) knihou udělat, mne někdy až zaráží (popsané, naohýbané – dokonce natrhávané růžky stran !kam jsem dočetl".

Je mi jasné, že si někdo omaluje skripta, aby se mu lépe učilo, ale už nechápu, proč to udělá se skripty z knihovny (?) Podtrhne si v beletrii propiskou celý řádek se zajímavou myšlenkou ap.

Proto se Vás chci zeptat, jak se chováte ke knihám a co si o tom (co píšu výše) myslíte… jste schopni do knih psát, zatrhávat tužkou nebo dokonce propiskou?

Díky za odpovědi.
P.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Tak to nedělám ,mám ke knihám krásný vztah ,je mi líto- jak někdo knihy zničí.

Další odpovědi
johana 56

Každá kniha je zdrojem informací,poučeníi a zábavy.Proto si zaslouží slušné zacházení.Přečetla jsem jich hodně,nikdy mně nenapadlo knihu přenout,nebo do ní dokonce čmárat (to považuji za barbarství),k oz­načení dočtené stránky vždy patřila záložka.Již v dětství nás rodiče naučili dávat hlavně na vypůjčenou knihu školní obal,aby se mohla vrátit nepoškozená a posloužit dalším čtenářům.

Lucijej

Já knížky zbožňuju. U vypůjčovaných knížek s beletrií se spíš setkávám s tím, že jsou pobryndané nebo umatlané. U odborných knížek a skript z knihovny to je ještě horší – umatlané, jeden si je podrthá tužkou, druhý fixama, třetí zvýrazňovačema, takže ve finále je zvýrazněný celý text, a pak vypadají spíš jako vymalovánky než jako kniha. Já osobně si do vyúůjčené knížky, když už to musí být, dělám poznámky lehce obyčejnou tužkou a zese vy vygumuju, než ji vrátím, ale spíš si dělám výpisky.

samicek333

Do vypůjčených knih nikdy nepíšu. Do mých vlastních učebnic si dělám poznámky, ale ne propiskou, jenom obyčejnou tužkou. Do mých knih nepíšu, nepotřebuju to, kdyžtak si do toho vložim list papíru a poznámky si napíšu na to…

manon

Nikdy do knih nepíšu. Do mých, ani půjčených.
Skripta nepovažuji za knihu, je to svázaný učební text – něco, jako kdybych se učila ze svých vytištěných papírů – a tam se podtrhuje, popisuje, dopisuje, označuje… Ale pravdou je, že pokud jsem měla skripta půjčená, tak toto vše odpadalo. Ovšem učí se pak z toho hůř.

anonym

Naposledy jsem do knihy čmárala asi ve čtyřech letech a stále toho trochu lituji.
Doplňuji:
Chovám se ke všem knihám s úctou a je jedno jestli je moje nebo pujčená. Často se u zapujčených knih z knihovny divím, co všechno lidé s knihami provádějí.

quentos

zatrhávat zajímavé myšlenky neodolám, avšak zásadně obyčejnou tužkou a po dočtení zátrh zas vygumuju, případně zaznamenám jinam. Knihy jsem schopen „opotřebovat“ tím, jak často cestuju a vozím je s sebou, nikdy to však není úmyslné – Vámi výše uvedené jednání tedy nechápu, obzvlášť ne užívání propisek či úmyslné ohýbání rohů (o jejich natrhávání – neslýchané – slyším tedy poprvé, to už je tedy vrchol…)

Bublinnka

Do knih nepíšu. Také někdy nechápu co si lidé dovolí udělat se zapůjčenou knihou. Právě nedávno jsem si půjčila knihu z knihovny a byla tam vytržená celá kapitola!!!

Illines

Ne ,nedelam,knihy jsou pro mne vzacnost a jsem zklamana kdyz si nejakou knihu vyberu a ejhle nedoctu ji do konce protoze ,kapitoly jsou vyrvane.Ale pracovnici knihoven-maji snad v naplni knizky prohlidnout a vyradit poskozenou knihu,nemluvne ze, kazdy zakaznik je zaregistrovan a tak ,by mel za pujcenou knihu nest odpovednost.I ve velkych knihovnach,jsem takovych zamestnancu zazila vice,kde me informovali pri vydani knihy,at si ji prohlednu zda je v poradku a nebo si to primo napsali do kompu-kniha nova ci zachovala.

anonym

Knihu až už vlastní nebo z knihovny – zakládám rožek kde jsem skončila, jinak pokud si chci poznačit odstavec, tak obyč. tužkou, jinak nic :)

Bublinnka

Já jsem taky našla v knize neobvyklou záložku. Byla to karta pojištěnce + lístek k zubaři :)

annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nasli-jste-nekdy-v-knize-netradicni-zalozku

Nečmárám v půjčených knihách. Do učebnic, které sloužily jen mně a nikdo jiný je už nebude používat, , jsem si občas udělala poznámku nebo vložila papír.

Nezapomenu, jak mně bylo líto zničené knihy pohádek od B. Němcové. Půjčila jsem ji spolužace. Nejenže ošklivě vybarvila všechny obrázky, ale počmárala stránky, vytrhla je z desek. Stále jsem ji upomínala, aby knihu vrátila, ale vždy zapomněla. Jenže se odstěhovala, proto knihu poslala po jedné spolužačce … pochopila jsem, proč knihu nechtěla předat osobně. Knížku jsem nevyhodila… Vždy jsem ji ukazovala jako odstrašující příklad – jak nezacházet s knihami.

Rovněž jsem v půjčených knihách našla různé neobvyklé záložky. Chcete-li si přečíst, co objevili i někteří jiní uživatelé, podívejte se do odkazu.