tomovka

člověk za den udělá více/méně/stejně nádechů jak mrknutí ?

docela zajímavý dotaz, pro mě… za mě první možnost, ale zajímalo by mne jak to doopravdy je…
Doplňuji:
ale no tak… tomovka je odvození od familierniho ‚tomik‘, a ne jméno tomáš v ženském rodě :D

Odpovědi
Psychotic

Mrkneš cca. 16× za minutu, to dělá cca. 15,500 mrknutí za den (18 hodin), pokud jsi vzhůru celých 24 hodin, je to už asi 23,000.

Dýcháš asi 13× za minutu (tedy pomaleji než mrkáš), ale za to dýcháš i ve spánku, v průměru se jedná asi o 19,000 nadechnutí a vydechnutí za den. Hodně fyzické aktivity ale rychlost dechu zvedne klidně na 25,000 za den.

Děti daleko méně mrkají a daleko rychleji dýchají. Novorozenci dýchají cca. 2,5× rychleji a mrkají 7× pomaleji než dospělý.

Takže záleží na tom, kolik je ti let, jak dlouho jsi vzhůru a kolik fyzické aktivity za den máš.

mosoj

Nevím, ale dnes v noci budu počítat nádechy. Jenom abych se neprobudil. Dotaz jsi si již zhodnotila.

Kelt

Odpověď není jednoznačná. Dýcháme asi s frekvencí 12– 16 nádechů za minutu, mrkáme každých 5 s. Tedy 12 x za minutu. Taky záleží na situaci a na zdravotní dispozici daného člověka. Někdo dýchá povrchně, někdo si dýchání uvědomuje a dýchá hlouběji a tedy méně často. Říká se, že máme přidělený určitý počet dechů a proto si to lidé šetří. U oka je to podobné. Někteří lidí mrkají stále, jiní vydrží dlouho bez mrknutí, obojí je nepřirozené.