Pavlas

Civilní supersonické letouny

Jak víme, na přelomu sedmdesátých let minulého století vznikly projekty nadzvukových civilních letadel, později pak nejznámější Concorde dokonce setrval téměř třicet let v sériovém provozu. Chci se zeptat, jak je možné, že v dnešní moderní době žádný letecký výrobce nechce/nemůže vyvinout a postavit supersonický dopravní letoun? Je v tom opravdu jen otázka nákladů spojených s vývojem a provozem? Jsou na místě obavy, že se provoz letounu nezaplatí? Věřím, že dnes by mnoho lidí využilo tuto luxusní dopravu, z hlediska vývoje materiálů jsme také o notný kus dále. Zajímal by mě Váš názor, zda-li by mohl někdy v budoucnu opět podobný projekt vniknout a hlavně, proč je zatím v této oblasti ticho?
Otázka do ankety:
Měl by v současnoti nadzvukový dopravní letoun smysl?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

Ne, neměl.

.

Další odpovědi
mosoj

Ne, neměl.

Přepravu zlevňuje kapacita a ne rychlost. Rychlost naopak vede k neúměrné spotřebě pohonných hmot, nemluvě o dalších konstrukčních problémech.

petra15

Ano, měl.

asi je to jako s leky…byznys…chces priklad ? Proc drzi farmaceuticke koncerny patent levneho leku proti neurodermitisu (alergicky ekzem-casto u deti…velice trpi… skrabou se „do krve“,oficialne nelecitelny) v supliku? Aby mohli draze prodavat „utisujici prostredky“----o leceni nemaji zajem, jde o miliardy…a to si ted nech rozplynout na jazyku…je to pravda pravdouci…
Doplňuji:
Vzdyt letenka do Concordu stala jen 10 000,–DM, a co je to pro mnoho lidi?Nic–pro zubare, advokaty, uredniky(a o podnikatelich se nemusime ani bavit-tem jde preci prave o cas)…ve F, D, GB, NL,A,apod., kdyz muzou byt za dve hodiny v New Yorku…

wertos1

Ano, měl.

TheMyss

Ne, neměl.

Pavlas

Petra15: Plně souhlasím, cena letenky ku poměru době, za který by jistě časově vytížené osoby byly na místě je myslím v pořádku, nebojím se, že by lidé v takovém letadle nelétali. Co se týče konstrukce, pokud dokázali vyvinout takové materiály odolávající tření a teplotě ve vyskoých rychlostech již v sedmdesátých letech, vypořádali se se spolehlivostí, aerodynamikou, tak dnes by to letečtí konstruktéři nezvládli? Spíše se bojím, že dnes by to zatrhli ekologové, tvrdě bojující za životní prostředí.

petra15

:)