Hammy

Čistice na počítač

Vždycky tak za 1 – 2 roky co mam pocitac se mi pomalu zpomaluje a zpomaluje až se potom uplne seka a potom ho musim nechat leda tak přeinstalovat operacni system, pak je zase v pohode ale zase po tom roku se zase postupne zpomaluje. Slyšel jsem, že na to existují nějaký chytrý utilitky, který vám počítač furt čístí od různých nepotřebných souborů a proto se potom nikdy nezpomalí. Mohli by jste mi prosím říct, o jaký programky jde ?

Nejlepší odpověď
anonym

Utilitky ani neinstalujte, protože oni čistí a čistí až jednoho dne dočistí. Takto si mamka nainstalovala Advanced SystemCare, 3 měsíce byla spokojena až jí to jednou vyčistilo samo registry. Ale pointa je v tom že jí to v registru smazalo startovací hodnoty tak že počítač následně nešel spustit. Jenom opravou registru jsem si lámal hlavu něco přes 5 hodin, a následná oprava pomocí Linuxu zabrala něco přes 3 hodiny.

Tak že se rozhodněte sám zda-li ano či ne.

Další odpovědi
briketka10

po instalaci CCleaneru se mi toho tolik vymazalo z
NB až mi nešel spustit a zčernala obrazovka musel
do servisu..teď mi ho přijde 1× měsíčně čistit synovec,
vynadal mi ať už nic zbytečně nic neinstaluju :)
oprava nebyla žádná sranda koupě disku 1.500,–Kč a
známýmu sestry jsem dala 500,–Kč ta představa, že
bych byla bez netu to nee, ale ségra mi půjčila svůj :D

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/CCle­aner
Doplňuji:
neuměla jsem s tím CCleanerem
zacházet tak šel do Prďous :D

Bedy

Můžu Vám říct, že tak 95% čističů nadělá víc škody jak užitku. Mezi těch 5% bych zařadil již zmíněný CCleaner se kterým mám dobré zkušenosti, nevím o tom, že by někdy nevyčistil to, co neměl, počítače fungují po něm spolehlivě.
Jen doporučuji nechat výrobní nastavení a nevrtat se v tom, protože jakmile se v tom nastavení začne vrtat někdo nezkušený, tak se může stát, že se může smazat to, co by se nemělo.

Co je ale důležitější, než čištění disku a registru je určitě pravidelná aktualizace Windowsu a všech programů v něm nainstalovaných + občasná kontrola antivirovým programem + pravidelná defragmentace disku.
Windows (tedy přesněji jeho souborový systém (trpí obrovsky fragmentací disku), takže části souborů nejsou vedle sebe na disku, ale jsou všelijak rozptýlené a než se „spojí“ tak to chvíli trvá, a je to cítit na výkonu počítače.
Takže jednou za 14 dní defragmentaci spouštějte, ve Windows je na to nástroj, který se prostě jmenuje Defragmentace disku nebo mohu doporučit rychlejší defragmanetátor Defraggler (je od stejného vývojaře jako CCleaner).

Dále řada lidí stahuje na plochu – nedoporučuji to, protože systém jak se nahrává při startu počítače, tak do operační paměti nahrává obsah i té plochy a čím víc toho na ploše máte, tím pak je méně té operační paměti k dispozici, takže se počítač zpomalí dřív (tedy už při menší zátěži), protože není dostatek volných prostředků a místa v té paměti. Takže na ploše nic neskladovat ani roztříděné ve složkách, na plochu opravdu patří jen spouštěče nejpoužívanějších programů.

Řada lidí při instalaci nedává pozor a nainstaluje si tam nechtěné programy – jsou to zejména tzv. toolbary, což jsou nástrojové lišty pro internetové prohlížeče – ty pak zpomalují nejen ten prohlížeč, ale i samotný počítač, protože na pozadí běží jejich služby a procesy, které opět si ukrojí kousek koláče z těch volných systémových prostředků a je jich pak opět méně.
Kdykoliv uvidíte při instalaci slovo Toolbar, tak tu instalaci toho toolbaru zrušte – stačí jedno kliknutí do zaškrtnutého čtverečku, aby ten čtvereček byl bílý bez fajfky a máte hned o starost míň.
Kdyžtak si teďka skočte do Start-Ovládací panely-Programy a funkce (odinstalovat program) a odinstalujte tam to, co má v názvu toolbar – často to je ASK, Google, Yahoo, ICQ či Babylon Toolbar.

Často se též setkávám se zaprášenými počítači, chce to jednou za půlroku si vzít vysavač a všechny větrací otvory vyluxovat, všechny větráky a chladiče vyluxovat či vyfoukat (klidně i pumpičkou, tou se to dělá dobře) nebo stlačeným vzduchem a hned uvidíte, že ten počítač bude opět o něco rychlejší.

No a pak to je způsobené i převelkým množstvím nainstalovaných programů, takže co nepoužívám, tak klidně odinstalovat nebo aspoň vypnout, aby se to nespouštělo se startem počítače.

Já mám zkušenosti s čištěním počítačů na dálku, stačí, abyste mi poslal jeden výpis z jednoho programu, který se jmenuje Hijackthis a podívám se Vám na to a poradím Vám co a jak, tam kde jsou problémy, navrhnu řešení a uvidíte, že to půjde i bez přeinstalace.

Hijackthis stáhnete z http://source­forge.net/pro­jects/hjt/files/la­test/download
Program výjimečně uložte na plochu, spusťte, klikněte na Do a system scan and save logfile. Po kontrole se vytvoří na ploše soubor hijackthis.log
Ten mi buď pošlete emailem na bedy zavináč outlook tečka cz nebo ho nahrajte na leteckaposta.cz či uloz.to nebo jakékoliv jiné úložiště a pošlete mi tady vnitřní poštou odkaz.
Emailová cesta je lepší v tom smyslu, že na emailu jsem častěji a hlavně nejsem limitován délkou textu a tex napsaný tam je přehlednější – tady v této vnitřní poště nelze řádkovat natož dělat odstavce.

www

Častý dotaz, stačilo prohlédnout starší odpovědi, ale:
Pro základní čištění stačí CCleaner. Zdarma a česky.
Doplňuji:
www.slunecnice­.cz/sw/ccleaner/

huxa

vysavač

praivo

I564: ASC je všeobecně znám jako potenciálně nebezpečný.
briketka10: CCleaner nedokáže OS ani poškodit, natož zničit, a už vůbec není v jeho možnostech fyzicky zničit pevný disk. Chyba byla někde jinde. Jenže ono je jednoduché to svést na jinak neškodný a všeobecně k číštění doporučovaný program, že?

nonnel

Používám jak CCleaner, tak Advanced SystemCare a nemohu si stěžovat. CCleaner používám od té doby, co začal pravidelně vycházet. Teď je již verze 4.02. Nechte nastavení, které se nainstaluje. Důležitá je defragmentace. Používám O&O Defrag Pro 16. Defragmentuji když je počítač zapnutý, ale nepoužívá se. Je to velmi dobrý program. Musí se nastavit, ale potom pracuje bez problémů. Doporučuji také pravidelné zálohování buď na druhý, interní disk nebo na externí disk. Pravidelně jednou týdně dělám bitovou kopii systému. Už mnohokrát mně zachránila počítač. Chce to větší disky.

huxa

re: Bedy-trošku s tou záští k windowsám přeháníš
k fragmentaci dochází, nicméně defragmentace je velmi nejistá a na výkon nemusí mít žádný vliv, navíc stačí defragmentovat jedenkrát za pár měsíců, nepotřebuješ přeci uspořádat soubory pořád…

s tou plochou to je moc divné, na celém internetu to uvádíš akorát ty… schválně, co je na tom pravdy :)

cochee

briketka10: jestli se musel měnit harddisk, tak ta závada notebooku opravdu, ale opravdu, neměla s činností CCleaneru nic společného 🙂

briketka10

cochee,
tak nevím čím to bylo, najednou mi zčernal monitor a
NB nešel zapnout, teď vím, že je vše jak má být a jsem
spokojená " ale dík "

www

CCleaner je zcela bezpečný i pro naprostého laika, nesmíš však do něj zasahovat a zkoušet „co to udělá, když..“
Zkrátka, všechna jeho nastavení ponechat jak jsou a ničeho se pak nemusíš bát.
Letitá zkušenost nejen moje, ale i ostatních uživatelů, viz recenze.