einherjar

Číslování stránek u knihy – Word

Když píšu knihu, mám ve Wordu očíslované stránky. Když mi to ovšem někdo vydá, vím, že se počet stran mění na normostrany.

Moje otázka zní: Když mám zatím 47 000 slov a ukazatel stránek mám na 180 straně, kolik stran má moje kniha doopravdy?

Odpovědi
Melkor

Záleží na tom jaké rozměry zadáš vydavatelovi :) je to na tobě, kniha může mít jak 5×5cm tak 50×50…

IK

Naopak, pokud to chceš nabídnout nakladateli tak to chce v normostranách (není to skutečný počet stran v budoucí knize ale ukazatel rozsahu práce podle kterého ti práci zaplatí, ale i mohou určit další vhodný způsob zpracování, útlou knížečku obohatit ilustracemi, rezervovat prostor v časopise, masivní vazbu pro tlustou knihu, tenký papír a malé písmo…) , to je, vysázené monospace písmem (jako na psacím stroji) které má stejný počet znaků na řádce a počet řádků na stránce, takže máš 1800 znaků (30 řádků) na normostraně.
Přibližně vypočítáš počet svých normostran vydělením 250 (přibližný počet slov na normostraně) tedy přibližně 188 normostran.
Když si písmo označíš a nastavíš např. písmo Courier nastavíš šířku řádku na 60 znaků (musíš spočítat, včetně mezer) řádkování na 30 řádků na stranu, tak to bude přesnější, nejpřesněji to ale spočítá textový program pokud umí počítat znaky v celém dokumentu a vydělit 1800 (počet znaků na normostranu). Jak si napočítal počet slov je pro mne záhadou.

Michálek1245

Vždycky počet znaků, neboli normostrana. O tom proč, co a jak se píše třeba tady: https://kvalit­neseo.cz/copyw­ritting/co-je-normostrana/ Je to asi hlavně kritérium pro to, jak pracovat s textem a hlavně jak odhadnout objem práce. Díky počtu znaků je zpracovatel schopen odhadnout, kolik času mu práce zabere. Je to právě totiž o tom, že to v sobě na rozdíl od Wordu a podobných instrumentů nezahrnuje velikost písma, řádkování apod.