Pájo

Čím (zásadním) se liší výtahová šachta a samotný výtah evakuační od toho, který se nesmí používat při požáru?

Nejlepší odpověď
anonym

Místo laických dohadů, raději jasná fakta – viz podmínky na evakuační výtahy v tabulce v odkazu.
česílko je sice nejblíže, ale napájení musí být ze 2 zdrojů (obvykle 2. záložní okruh), schopný napájet po dobu 45 min. i při vnějším ohni, celkový čas z nejvyššího podlaží – max. 2,5 min., min. rozměry klece, požárně oddělená jak šachta, tak strojovna a další v tabulce.
Většinou projektanti situují jako evakuační výtah ten větší (nákladový) s příslušnými stavebními úpravami. Na průmyslových stavbách jsme montovali v rámci záložního zdroje a rozvodů zásadně i kabely s nehořlavou izolací.
Mezi silové vodiče a kabely v bezhalogenovém oheň retardujícím provedení jsou řazeny kabely s typovým označením 1-CXKE-L-R, 1-CXFE-L-R, 1-CHKE-L-R, 1 CHFE-L-R, jejichž vlastnosti splňují IEC 332–3, třída A. Ve finančně nižší kategorii jsou kabely pod typovým označením 1-CXKE-L-R/C, 1-CXFE-L-R/C a další, které splňují IEC 332–3, třída C.
Doplňuji:
P.S. Koukám, že jsme nakonec s brillantem dohledali společné odkazy, tak ještě jako prémii doplním novější komentář s příslušnými harmonizovanými normami s EU.
http://www.tzb-info.cz/3851-pozadavky-na-vytahy-dle-csn-27-4014

Zdroj: http://www.tzb-info.cz/2944-technicke-pozadavky-na-evakuacni-vytahy

Další odpovědi
brillant

výtah sloužící k evakuaci osob; jeho provoz musí být po stanovenou dobu v průběhu požáru bezpečný.

http://www.tzb-info.cz/2944-technicke-pozadavky-na-evakuacni-vytahy

anonym

je to samostatný požární úsek s požární odolností. To znamená, celé obezděné, měl by mít i samostatný pohon při výpadku proudu.

mosoj

Podle mně je to jenom organizační záležitost při mimořádné situaci.

Pájo

Jak to mosoji myslíš?

anonym

mosoj to asi myslí tak, že se použije při organizovaném úniku při mimořádce, doplňuji, ale ev. výtahy jsou běžně v provozu.