50centes

Čím vyčistit zrezlou katanu ?

Kamarád našel na půdě po prarodičích 4 katany. Ví že je sbírám tak mi je přinesl ale v tak hrozném stavu že to není možný. Čím je vyčistit ?

Nejlepší odpověď
zeeue

Ahoj, náhodou je leštění kovů takový můj zvláštní koníček :) od toho, co člověk stvořil první železný předmět nastoupil do nikdy nekončící války s korozí ;) nechráněný předmět oxiduje a ztrácí vlastnosti, které měl… do původního stavu je už bohužel nevrátíš (aby byly naprosto hladké tak, že v nich uvidíš svůj odraz)… rzi se ale zbavíš obroušením… doporučuji takovouhle houbičku nebo hadřík (seženeš např. v OBI):

http://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=http://www­.e-brusivo.cz/82-89-large/brusna-houbicka-4str-z-060-starcke-.jpg&imgrefur­l=http://www.e-brusivo.cz/brousici-kostka/82-brusna-houbika-4str-z-060-starcke-.html&h=300&w=300&sz=23&­tbnid=xQyXvA0Skk3M7M:&­tbnh=90&tbnw=90&zo­om=1&usg=__HfDHEP0d­SQNQ7jKVqQ08mCWME8Q=&do­cid=WocmPn7l4-zgsM&hl=cs&sa­=X&ei=LQqiUeuT­F4T0OduFgNAG&ved=0CE­EQ9QEwAw&dur=202

Čím jemnější povrch houbičky, tím lépe („nepoškrábe“) a nejlepší je leštit předmět pod proudem studené vody, potom vysušit a ošetřit proti dalšímu korodování ;)
Doplňuji:
má rada platí, pokud to chceš realizovat sám – samozřejmě ;) kdyby jsi je dal do rukou profíkovi, kdo ví, co by z nich vyčaroval? :) ale to by tě mohlo taky stát víc, než kdyby sis pořídil nové :D pokud je chceš mít jen někde vystavené bude stačit ta houbička ;)

Další odpovědi
badisko

odrezovac…pak pouzit popel …nebo se to da ruco autosmirkem nejdrive hrubym pak jemnejsim az po mejemnejsi vodni smirkovy papir …take se da pouzit vrtacka ci flexa z nastavcem na smirkovy papir je to nejdychlejsi …a pouzit lestici pastu a kus kuze …:D