barnajka

Čím to je, že přesun souboru v rámci 1 disku trvá pár sekund, zatímco z disku na disk celou věčnost?

Asi blbě položená otázka, vysvětlím na příkadu:

Např. na disku D mám ve složce AB uložený soubor X. Chci ho přesunout nebo zkopírovat do JINÉ složky na TOMTÉŽ disku, dejme tomu do složky BC. Spustím akci – a než stačím mrknout, je hotovo. Fofr!

ALE!

Chci soubor X přesunout/zko­pírovat z disku D, složky AB někam na disk F (⇒ jiný disk). Spustím akci – a klidně si můžu dát jít sprchu a uvařit míchaný vajíčka – a až se vrátím, stejně ještě přesunuto nebude (zvlášť, pokud se jedná třeba o film o velikosti několika set MB).

Čímpak to?
Vrtá mi to hlavou už dlouho, takže za odpovědi moc děkuju :)
Doplňuji:
Všem vám moc děkuju za vysvětlení – polopatě, tak se na mě musí! :))

Nejlepší odpověď
baghira

Pokud je to přemístění v rámci téhož disku, tak soubor zůstává fyzicky na místě, nikam se ve skutečnosti nepřesouvá, jenom se změní ukazatel (představ si to jako dům, který zůstává na místě, jenom se změní tabulka s názvem ulice).

Pokud je to z disku na disk, tak tam se musí opravdu přelít fyzicky celý soubor odněkud někam (představ si to jako dům z předchozího odstavce, který musíš postavit znovu v jiném městě).

Další odpovědi
mosoj

Nepíšete zda tím jiným diskem rozumíte externí hard disk , CD, DVD či flasch.
Uvádíte pouze označení F. Pod tímto diskem může být jakákoliv mechanika.

Pokud je to externí hard disk připojený přšes USB 2, tak je to dané rychlostí prostupu přes USB. Pokud je to zápis na CD, DVD tak je to omezené rychlostí zápisu na tato média. U flashc paměti připojené do USb je to dané také rychlostí zápisu. Ten je pomalejší než než rychlost prostupu přes USB.

Nejrychlejší to je zcela určitě v rámci jednoho hard disku.

DDarent

protože se to jenom přesunuje!!!
zkus si třeba posunou myší po stole. je to to samí, jako když to přesunuješ na disku, ale když to chceš někam přenýst, tak záleží na rychlosti ve které se to posunuje pochop že třeba z HDD do HDD je většinou USB 2.0 a to má pomalej přenos, proto sou HDD s USB 3.0 dražší, ale několikrát rychlejší!!!

několikset MB se my do mobilu, kterej má Micro SDHC 32GB 10třídy přesunuje přibližně několik minut

Ve verzi USB 1.1 existují pomalá (Low-Speed) zařízení s přenosovou rychlostí 1,5 Mb/s a rychlá zařízení (Full-Speed) s rychlostí 12 Mb/s. USB 1.1 však nebylo schopno konkurovat vysokorychlostním rozhraním např. FireWire (IEEE 1394) od firmy Apple (400 Mb/s; až 63 zařízení). Proto se v roce 1999 začalo uvažovat o druhé generaci USB, která by byla použitelná i pro náročnější zařízení (např.: digitální kamery). Tato nová verze, označovaná jako USB 2.0 přišla v roce 2000 a nabídla maximální rychlost 480 Mbit/s v režimu Hi-Speed, avšak zachovala zpětnou kompatibilitu s USB 1.1 (režimy Low-Speed a Full-Speed).
Třetí verze byla hotová již 17. listopadu 2008, ale pravděpodobně kvůli finanční krizi[1] se její masové rozšíření opozdilo a rozvíjet se začíná až roku 2010. USB 3.0 disponuje více než 10× větší rychlostí, přenosová rychlost je 5 Gbit/s. Nová technologie má 8 vodičů namísto původních 4, přesto zpětně podporuje USB 2.0.