WeeBear

Čím to je, že brambory sládnou?

Zaznamenávám to nejčastěji v zimě, brambory jsou po uvaření nasládlé a musí se dost dosolovat, aby to zakrylo chuť, což není nijak ideální. Čím to je způsobeno? Na netu jsem se v jednom článku dočetla, že to může narušovat právě zima, ovlivňují to ale případně jiné faktory? Nám se to totiž tuto zimu asi dvakrát stalo i doma, kde jsem si na skladování brambor dávala pozor, byly v pokojové teplotě a přecejen.. (byly kupovány ve větším balení někdy na začátku podzimu). V čem to tedy je?

Dost mě to zajímá.. Děkuju za každou odpověď. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Také jsem koupila nasládlé brambory.
Zřejmě byly delší dobu uskladněny při nižší teplotě.
Pode Receptáře je ideální teplota pro skladování brambor 4–7 °C. Sládnutí způsobuje přirozená přeměna škrobu na cukr.

Další odpovědi
Damiana

Podle mne byly namrzlé už když jsi je koupila. Stačí jeden pořádný ranní mrazík, když byly ještě u prodejce a pak už nic nenaděláš.

S tím dosolováním je to fakt stejně zbytečné, protože ony mají i takovou sklovatou konzistenci. Jsou vodnaté a dost odporné. Řekla bych, že letos byly brambory vůbec dost mizerné.Už se těším na ty rané.

Drap

Jsou namrzlé. Třeba už někde cestou. Nedá se to při koupi na první pohled rozeznat.

jmhad

Běžná věc.Pod plus 5 stupňů a začnou sládnou.Vlivem chladu začne probíhat chemický proces, kdy se škrob v bramborách mění na cukr.Při nákupu nepoznáte,co cestou z pole do obchodu brambory zažily. Doporučuje se ponechat brambory delší dobu v pokojové teplotě a ony se „vydýchají“.Také pomáhá,když je necháme pokrájené ve vlažné vodě „vylouhovat“ a tu pak vylít.Ale je to na úkor chuti.Ale každý brambor je jiný.Ačka mají méně škrobu,Céčka hodně a tak jsou sladší.

terry

Jsou namrzlé.
Buď ve skladu, během dopravy nebo u prodejce.
Poznat se to nedá.
Je to smůla kupujícího.