poa.li

Čím to je?

Poku se tělesa ve vesmíru navzájem přitahují svou gravitací, jak je možné, že se všechna nesrazí v jediný shluk? Jestli je to „jen“ odstředivými silami jejich vzájemného obíhání okolo sebe navzájem, pak je to opravdu velmi křehce vyvýžený systém, že?

Nejlepší odpověď
anonym

Vymyšleno velmi dobře,v praxi bezchybné.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gra­vitace

Další odpovědi
Luki

Já teda nejsem žádný astronom, ale myslím, že se ty tělesa nesrazí hlavně kvůli velkému třesku. Tehdy to byla tak velká šlupka, že ta síla, která tlačí kousky vesmíru od sebe, ještě pořád překonává gravitaci, která se snaží ty kousky přitáhnout k sobě.

A jinak, když bych se zaměřil na odstředivou sílu – například planet obíhajících kolem slunce, tak bych řekl, že to není tak křehce vyvážené, jak to na první pohled vypadá.
Když se totiž planeta nějakým způsobem o trochu zbrzdí, posune se sice trochu blíž ke slunci, kde je větší gravitace, ale zároveň se zmenší poloměr oběžné dráhy, a tím se zase zvětší odstředivá síla. Takže je to docela dobře stabilizované.

comedian

Má se že za to může temná energie. zatím se o tom moc neví, jen to že překonává sílu gravitace.