zjentek

Čím to bylo, že se za komunismu chlapi styděli chodit do společnosti v montérkách?

Přitom dnes vám v nich v libovolný den bez uzardění vlezou klidně třeba do banky, „vybrat šeka“. Je to zvláštní pohled, na tu frontu v bance: lejdy v kožuchu, o ňu se otírá týpek v monterkach od kolomazu, za něma snědý v teplácích… člověk už nemůže ani soudit, kdo má kolik. Šaty už člověka nedělají. Je to správnjé?
Za komunismu patřily montérky bůhvíproč na pracoviště a džíny byly čistě k volnočasovým aktivitám v divočině (bylo trochu méně zastavěný plochy). Do banky jsme pak všichni měli tesilky.

Ad Klapkoth- V MONTÉRKÁCH v HOSPODĚ a DOPOLEDNE? Tak tohle by už byl nepsaný kriminální čin, ne?

Nejlepší odpověď
ten který je

Kde jsi to žil,na Marsu?V Praze na Žižkově otevírala Briketa bar už v 5:00 a bylo narváno popeláři,uhlíři a dělníky z nákladového nádraží.Na Smíchově U Tatrovky od 6:00 bylo modro dělníky z Tatry Smíchov.V Braníku Na kopečku už od 6:00 třesoucí se rukou do sebe klopil popelář prvního ruma.Vlasatý máničky se převlékali do montérek,aby měli klid před příslušníky VB v hospodě i na ulici.:-)

Další odpovědi
Klaproth

Máš mylné informace. Kdybys za komunistů navštívil některou dělnickou hospodu v Libni, Holešovicích nebo Karlíně, tak bys věděl, že dopoledne tam bylo 90% lidí v montérkách.

Zdroj: Vlastní zkušenost

Kepler

Přesně jak píše klaproth. Když mistr nemohl někoho na pracovišti sehnat, s jistotou zamířil do hospody za rohem. A to nejen v Praze, takhle se budoval socialismus po celé republice. Dneska se někdo opováží opustit pracoviště jenom o pracovní přestávce. Dokonce jsem viděl chlapa v montérkách ve volební místnosti.

led

Ano, ale nie za komunizmu, ktorý nikdy nejestvoval ako štátne zriadenie, do divadla a na koncert sa naozaj hanbili chodiť v monterkách, pretože vedeli, nielen, čo je to slušnosť ale brali aj ohľad na druhých, aby sa od nich nezašpinili.
Do podnikov 3. a 4. cenovej skupiny chodili bežne tak, ako boli, v pracovnom, ale do 1. a 2. cenovej skupiny sa už prezliekali. Tí ohľaduplnejší si dávali na stoličku čistý uterák, alebo aspoň kus čistej handry, aby stoličku nezašpinili.

anonym

Dnes dělníci nemají čas se převléci,ale ti,kteří chodí pro sociální dávky,jo to chodí oháknutí jako ze škatulky.

Nuk nuk

Tenkrát se tolik nechodilo do banky, protože paníze se dostávaly častěji hotově. Do banky (přesněji řečeno do spořitelny) si je lidé chodily jen ukládat a případně vybrat, když je potřebovaly. Tudíž tam nemuseli nutně chodit ihned po práci nebo o přestávce a když tam šli, stihli se převléci.
Ale že by dělníci nechodily v pracovním jinam, to je skutečně nesmysl. Přesně jak píší Klaproth, Ten který je a Kepler – jé je, v těch jídelnách, bufetech a v sámoškách jich bylo… A v Praze v MHD…

ivzez

Já bych řekla, že to bylo výchovou.

I dělníci věděli, co se kam hodí, že do 4. cenové mohou v pracovním,
ale do společnosti → do banky, slušnější restaurace, kina, divadla nebo
na koncert se oblékli jinak (divadlo, koncert, ples → svátečně).

Škoda, že to spousta lidé dnes neví nebo ignoruje…

anonym

Máš psát za komančů a né za komunismu,ten tu nikdy nebyl.
Viíš ¨co vůbec ten pojem znamená?

Mc Merkurion

… tak to slyšim poprvý …

Kepler

Kdysi chodili havíři do práce i z práce ve vlastních hadrech, žádné fáračky se nefasovaly a něco jako sprchy u šachty neexistovalo. Asi máte představu, jak vypadá havíř, když vyfárá. Maminky jimi strašily děti. 🙂 Jenom takové malé retro, sám jsem to nezažil.

anonym

keplere,ve kterém století to bylo,v 18?

led

V prvej polovici XX.storočia

anonym

Něco mi to připadá…jo Dařbujána.

anonym

Eburo,ale Komančové u nás přece nebyli ani Siuxové.Nepleteš si čas?

zjentek

Nuknuk, u nás po ulicích chodil v montérkách jen kominík.
Ty seš dobrá, píšeš o lidech, ale zřejmě jimi myslíš jen ženy. Ale rozumím ti, s těmi výběry hotovosti je mi to jasné, jak to vnímáš. Strašné!

zjentek

Nevim, možná Praha je na massu …co já vim?

zjentek

..na Marzu, ad ten, který je.