kika

čím se zabývá dětská neurologie a co se dá z výsledku zjistit?

zajímalo by mě čím se zabývá neurologie, dětská neurologie? co lze z výsledků zjistit, zejména u nedonošeného dítěte a u dítěte vůbec? Děkuji za odpověď

Odpovědi
Lencis

Dětská neurologie je medicínský obor, který se zabývá diagnózou, léčením a prevencí onemocnění a poruch, které postihují centrální nervový systém periferní nervový systém a kosterní svalstvo dětí.

S touto oblastí dětského organismu souvisí poměrně hodně vrozených vad a tělesných a kombinovaných postižení, jejímž léčením a kompenzací se obor zabývá.

Dětskou neurologií se zabývají specialisté – dětští neurologové, protože se obor svými specifiky výrazně odlišuje od neurologie dospělých.

S dětskou neurologií úzce souvisí i rehabilitační obory, které jsou velmi účinným postupem při odstraňování nebo kompenzaci diagnostikova­ných stavů.

Na dětskou neurologii navazuje neurochirurgie, která popsané stavy a onemocnění léčí chirurgickou cestou.

Neurochirurgie provádí zásahy v oblasti centrálního nervového systému – mozku, míchy a nervů.

Základní neurologické vyšetření může dětský neurolog doplnit o další vyšetření pomocná. V rámci oboru provádí podle své specializace EEG (elektroencefa­lografii), EMG (elektromyografii), EP (evokované potenciály), mimo rámec oboru pak využívá další pomocná vyšetření, především laboratnorní a radiodiagnostická.

Nejčastější onemocnění spadající do oboru:

  • Vývojová neurologie a poruchy vývoje
  • Vrozené vývojové vady
  • LMD – lehká mozková dysfunkce
  • DMO – dětská mozková obrna
  • Bolesti hlavy
  • Diagnostika poruch vědomí
  • Febrilní křeče
  • Epilepsie a záchvatová onemocnění
  • Mdloba – synkopa
  • Neurózy
  • Afektivní záchvaty
  • Poruchy spánku
  • Diagnostika stavů závratí
  • Poruchy zraku a sluchu
  • Úrazy
  • Nádory nervového systému
  • Roztroušená skleróza
  • Onemocnění páteře
  • Zánětlivá onemocnění
  • Onemocnění svalů

Na konkrétní dotaz ohledně nedonošeného miminka odpovědět nedokážu.