leulka07

Čím se vyznačovalo období romantismu?

Dobrý Den. Je mi 13 let a potřebovala bych to vědět do školy. Za odpověd bych vám byla moc vděčná. děkuji LENKA

Odpovědi
ivca11

Romantismus vznikl v Anglii počátkem 19.století a inspiroval se v gotice. Poukazuje na životní postoje a POCITY člověka (zklamání, osamění, smutek…), hlavní rysy romantismu: klade důraz na CITY, svobodu, NESPOUTANOST, HARMONIIs přírodou, samotu. Orientuje se na jedince a hrdina v literatuře často prožívá nešťastnou lásku, cítí se osamělý a většinou končí jeho příběh tragicky… V literatuře se využívá kontrastů, hudebnosti, zvukomalebnosti a archaismů.
ARCHITEKTURA romantismu – vrací se ke gotice, jedná se o tzv. novogotiku a výrazným prvkem bylo cimbuří. Oblíbená byla anglická zahrada u zámků. U nás je v romantismu postaven např. zámek Chýše, Žleby, HLUBOKÁ nad Vltavou, hrad Bouzov či německý hrad Neuschwanstein. Vytvářeli se také umělé zříceniny, jezírka a altánky (např. v Krásném Dvoře) a napodobovaly se staré hrady.
MALÍŘSTVÍ romantismu – oblíbená byla neklidná tajuplná krajina, z obrazu vyzařovalo napětí (malíři: Eugéne Delacroix, Francisco Goya, A.Mánes, J.Navrátil, B. Havránek…)
HUDBA romantismu – Schubert, Schumann, Liszt, Čajkovskij, Wagner, Smetana, Chopin