postcd

Čím se mořilo dřevo na chalupách aby bylo černé?

tedy jsou světlehnědé trámy nebo jiné dřevěné plochy neošetřené a jak se došlo k tomu, že bylo dřevo chráněno a mělo černý odstín jak je to vidět dnes na nějakých starších dřevěných chalupách? jak takové namožení udělat dnes aby bylo co nejtrvanlivější a také levné?
Doplňuji:
něco o vařeném lněném oleji (fermež) a volské krvi jsem zaznamenal

Nejlepší odpověď
annas

Povrchová úprava dreva v minulosti – M. Války

http://www.sto­lari.estranky­.sk/clanky/po­vrchova-uprava-dreva-v-minulosti.html

"V Čechách sa ako konzervačný prostriedok používala hovädzia krv zmiešaná so soľou, ktorou sa natierali stropné trámy a dokonca takéto trámy nájdeme ešte i dnes v moravských a českých chalupách.

Sadze z komína zmiešané s ľanovým alebo konopným olejom taktiež prispievali k ochrane dreva. Masť zmiešaná so sadzami ( uhlík C ) prenikla hlboko do pórov dreva a znemožnila prístup vzduchu a vody hlboko do štruktúry."

a další způsoby

Známá staví roubenku, takže jí byla doporučená ekologická impregance na dřevo.

Víc se dovíte v odkazu.
http://www.ve­ronica.cz/?id=12&i­=199

Další informace z Poradny – nátěr staré i nové roubenky

http://www.la­zurol.cz/porad­na/38m?page=46

„Speciální napouštěcí oleje na bázi tungového, teakového a pod. olejů, určené pro úpravy dřeva v exteriéru.“

Doplňuji:
Slyšela jsem o nátěrech z volské krve, ale ve zdroji je uvedená hovězí krev, tak jsem se dívala do dalších zdrojů.

Jak to bývá časté, názory se různí. Volská krev je tzv. název pro směs. nevím.

Např. Receptář uvádí toto: " trámy byly nabarveny a konzervovány tzv. volskou krví (směs hovězí krve a vápenného mléka)."

http://www.ire­ceptar.cz/domov-a-bydleni/stavba-a-rekonstrukce/cim-opravit-spary-roubene-chalupy/

Způsoby ochrany dřeva – AgriCE | Stavby
http://agrice­.blog.cz/1002/od­poved-zpusoby-ochrany-dreva

„Z velmi známých receptur jsou mixy založené na hovězí krvi. Důvodem pro použití zrovna hovězí krve bude pravděpodobně její množství na kus (je možné, že byl prováděn odběr třeba 1 – 1,5 litru ze zvířat, jež odběr přežila a mohla být využita znovu?) a to že není, na rozdíl od krve prasat, užívána pro výživu. “

„Trámy roubeného domu bývaly konzervovány tzv. volskou krví (tmavě červená až černohnědá směs hovězí krve a vápenného mléka).“

http://www.rodinne-domy-drevostavby.cz/techno­logie/vystavba-roubenek/

Více v diskusi.

Další odpovědi
anonym

… a třeba se používal vyjetý olej.

honza19hk

volská krev, olej a hodně používaná karbola. Karbolou jsou napuštěný pražce a ty jsou taky černý. Nicméně je to lepší než ta nejdražší barva.

Dneska je nejlepěí postupovat stejně jako při mazání válečkových řetězů tudíš olej ( může být i přefiltrovaný vyjetý), ten ohřát na 80°C a do toho trámy nebo prkna ponořit popř to tín natřít. Chvíli to sice smrdí ale to vyvětrá,časem to vyšisuje sluníčko ale jako ochrana to působí stále. Samozřejmě je to pro použití venku. My to používáme na ploty a to je nesmrtelný.

Emefej

Vyjetý olej.