Jose1f

Čím se liší „užívat“ od „výlučně užívat?“

V NOZ jsem narazil na větu:
„Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt…“
Zaujalo mě spojení „výlučně užívat.“ Jaký je rozdíl když něco „užívám“, nebo „výlučně užívám?“ Jak se tím změní obsah sdělení?

Nejlepší odpověď
MK44

Máte-li právo něco užívat, není tím dotčeno totéž právo jiného. Například máte právo užívat schodiště v domě, kde máte pronajatý byt. Vaším právem není dotčeno právo ostatních nájemníků, aby totéž schodiště používali i oni.
Máte-li právo něco výlučně užívat, máte to právo jen Vy a nikdo jiný. Například máte právo výlučně užívat sklepní kóji. Tutéž kóji pak nemůže užívat i jiný nájemník či majitel nemovitosti nebo kdokoli jiný.